Թրամփը փակել է Սիրիայի ընդդիմության զինման ԿՀՎ-ի ծրագիրը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը որոշել է դադարեցնել Սիրիայի չափավոր ընդդիմության զինման և ռազմական նախապատրաստման ԿՀՎ-ի ծրագիրը, գրում է The Washington Post-ը՝ հղում անելով իր աղբյուրներին, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Ծրագիրը գործել է 2013 թվականից, նպատակն էր ճնշում գործադրել Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի վրա, որպեսզի նա լքի պաշտոնը: Նշվում է, որ ծրագիրն ԱՄՆ-ում քննադատությունների էր ենթարկվել՝ անարդյունավետության պատճառով:
Թերթի աղբյուրների տվյալով՝ Թրամփն օգնության դադարեցման մասին որոշումն ընդունել է ԿՀՎ ղեկավար Մայք Պոմպեոյի և ազգային անվտանգության հարցերով իր օգնական Հերբերտ Մաքմաստերի հետ հանդիպումից հետո: ԿՀՎ-ից և Սպիտակ տնից աղբյուրների հայտարարությունը չեն մեկնաբանել:

WP: Трамп закрыл программу ЦРУ по поддержке оппозиции в Сирии
Президент США Дональд Трамп решил прекратить программу Центрального разведывательного управления по вооружению и военной подготовке антиправительственной оппозиции в Сирии, пишет газета Washington Post со ссылкой на источники, передает РИА Новости.
Программа действовала с 2013 года, ее целью было оказать давление на президента Сирии Башара Асада с тем, чтобы добиться его ухода. При этом программу критиковали в США за неэффективность.
По данным источников газеты, Трамп принял решение прекратить программу подготовки в июне после встречи с директором ЦРУ Майком Помпео и своим советником по национальной безопасности Гербертом Макмастером. ЦРУ и Белый дом отказались прокомментировать заявления источников.