Եվրամիությունը պատրաստ Է օգնել Հունաստանին՝ Կոս կղզում տեղի ունեցած եկրաշարժի հետ կապված
Եվրամիությունը պատրաստ է օգնություն ցուցաբերել Հունաստանին՝ Կոս կղզում տեղի ունեցած եկրաշարժի հետևանքների վերացնելու համար, հայտարարել է մարդասիրական օգնության և ճգնաժամային կառավարման եվրակոմիսար Խրիստոս Ստիլիանիդիսը:
Թուրքիայի Քանդիլիլի երկրաբանական կայանը ուրբաթ գիշերը գրանցել է 6,3 մագնիտուդով ցնցումներ, ԱՄՆ-ի երկրաբանական ծառայության տվյալով՝ մագնիտուդը կազմել է 6,7: Երկրաշարժի էպիկենտրոնը գտնվել է Թուրքիայի Բոդրում առողջավայրից 10 կիլոմետր և Հունաստանի Կոս կղզուց 16 կիլոմետր հեռավորության վրա: Օջախը գտնվել է 10 կիլոմետր խորությամբ: Ավելի ուշ գրանցվել են 4-ից մինչև 4,7 մագնիտուդով առնվազեն յոթ հետցնցում:
Հունաստանում վնասվածքներ է ստացել ավելի քան 120 մարդ, Կոս կղզում զոհվել է երկու հոգի՝ Թուրքիայի քաղաքացի և Շվեդիայի հպատակ: Բազմաթիվ տներում հայտնվել են ճաքեր,կոտրվել են պատուհանների  ապակիները, որոշ զբոսաշրջիկներ ստիպված են եղել գշերել լողափում:

Евросоюз готов помочь Греции в связи с землетрясением на острове Кос
Евросоюз готов оказать помощь Греции по преодолению последствий землетрясения на острове Кос. Об этом заявил в пятницу еврокомиссар по гуманитарной помощи и кризисному управлению Христос Стилианидис, передает ТАСС.
Турецкая геологическая станция Кандилли зарегистрировала в пятницу ночью толчки магнитудой 6,3, по данным Геологической службы США, магнитуда составила 6,7. Эпицентр землетрясения находился в 10 км от турецкого Бодрума и в 16 км от греческого острова Кос. Очаг залегал на глубине 10 км. Позднее было зарегистрировано не менее семи афтершоков магнитудой от 4,0 до 4,7.
В Греции травмы получили более 120 человек, на острове Кос погибли двое: гражданин Турции и подданный Швеции. Во многих домах появились трещины и были разбиты окна, некоторым туристам пришлось ночевать на пляже.