Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը պետք է լուծվի բացառապես խաղաղ ճանապարհով. Իրանցի փորձագետ
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը պետք է լուծվի բացառապես խաղաղ ճանապարհով, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց իրանցի փորձագետ Էհսան Հուշմանդը:
«Մենք հույս ենք տածում, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը պետք է լուծվի խաղաղ և, բացառապես, երկխոսության ճանապարհով», - նշեց նա։
Իրանցի փորձագետի խոսքով՝ իրենք կուզենային, որպեսզի Իրանն ավելի լայն ներգրավվածություն ունենար ԼՂ խնդրի կարգավորան գործընթացում, որպեսզի ճգնաժամային իրավիճակներում կարողանար կանխարգելեր նաև ռազմական գործողությունների սկսման հնարավորությունը:
«Տարածաշրջանի որևէ ժողովրդի շահերից չի բխում, որ խնդրի կարգավորման համար ընտրվի ռազմական ճանապարհը: Մենք վստահ ենք, որ տարածաշրջանային առաջնորդների ուշիմ քաղաքականության արդյունքում խելամիտ, արդարացի ու խաղաղ լուծում կգտնվի տարածաշրջանային հակամարտության համար», - ասաց Է. Հուշմանդը։
Նա ընդգծեց՝ բնական է, որ Իրանն ամենևին չի ողջունում ու ջանք է գործադրելու նաև, որպեսզի տարածաշրջանում որևէ կերպ ներկայություն չունեցող որոշ երկրներ այս հակամարտությանը չմիջամտեն և չխառնվեն:

Иранский эксперт: Карабахский конфликт должен быть решен исключительно путем переговоров
Нагорно-карабахский конфликт должен быть решен исключительно мирным путем, заявил сегодня журналистам иранский эксперт Эхсан Хушманд.
«Мы надеемся, что карабахский конфликт должен быть решен мирным путем, исключительно путем переговоров», - отметил он.
По словам Э.Хушманда, Иран мог бы иметь более широкую вовлеченность в процесс решения, чтобы в кризисные ситуации препятствовать возможности возобновления боевых действий.
«Народы региона не заинтересованы в войне. Мы уверены, что в результате верной политики региональных лидеров будет найдено справедливое и мирное решение конфликта», - сказал он.
Э.Хушманд также подчеркнул, что Иран не допустит вмешательства в конфликт стран, не имеющих присутствия в регионе.