Միջազգային առարկայական օլիմպիադաներում հայ դպրոցականներն արժանացել են 6 մեդալի և 2 գովասանագրի
Շարունակվում են դպրոցականների միջազգային առարկայական օլիմպիադաները: Այս անգամ «Մաթեմատիկա» և «Ֆիզիկա» առարկաների միջազգային առարկայական օլիմպիադաներում հայ դպրոցականներն արժանացել են 6 մեդալի և 2 գովասանագրի։ Այդ մասին տեղեկացնում են ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության մամուլի ծառայությունից:
Մաթեմատիկայի օլիմպիադան անցկացվել է հուլիսի 12-23-ը Բրազիլիա Ռիո դե Ժանեյրո քաղաքում։ ՀՀ թիմը, որը ղեկավարում էին Սմբատ Գոգյանը /ՀՀ ԳԱԱ/ և Տիգրան Մարգարյանը /Ա.Շահինյանի անվան ֆիզմաթ հատուկ դպրոց/, արժանացել է 2-ական արծաթե /Միքայել Մկրտչյան, 12-րդ դասարան և Գագիկ Մաղաքյան, 10-րդ դասարան/ ու բրոնզե /Սերգեյ Ներսիսյան, 12-րդ դասարան և Վահան Մարտիրոսյան, 11-րդ դասարան/ մեդալի և 1 գովասանագրի /Կարագուլյան Վահե, 11-րդ դասարան/։ Բոլոր աշակերտները սովորում են Ա. Շահինյանի անվան ֆիզմաթ հատուկ դպրոցում:
Ֆիզիկայի օլիմպիադայում, որն անցկացվել է հուլիսի 16-24-ը Ինդոնեզիայի Յոգոկարտա քաղաքում, մեր աշակերտները վաստակել են 1-ական արծաթե /Դավիթ Գևորգյան, Ա.Շահինյանի անվան Ֆիզմաթ հատուկ դպրոց, 11-րդ դասարան/ ու բրոնզե /Խաչատուր Նազարյան, Ա.Շահինյանի անվան Ֆիզմաթ հատուկ դպրոց, 12-րդ դասարան/ մեդալ և 1 գովասանագիր /Միքայել Եղիազարյան, «Քվանտ» վարժարան, 11-րդ դասարան/: Թիմը ղեկավարում էին Գագիկ Գրիգորյանը և Բիլոր Կուրղինյանը, ովքեր դասավանդում են «ԱՅԲ» և Ա. Շահինյանի անվան ֆիզմաթ հատուկ դպրոցներում։
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 6-15-ը Թաիլանդի Նախոմ-Պատոմ քաղաքում կայացած «Քիմիա» առարկայի դպրոցականների միջազգային օլիմպիադայում Հայաստանի թիմը շահել էր երկու բրոնզե մեդալ և մեկ գովասանագիր: Նշենք, որ հաջորդ օլիմպիադան կանցկացվի «Կենսաբանություն» առարկայից, հուլիսի 23-30-ը, Մեծ Բրիտանիայի Կովենտրի քաղաքում:

Армянские школьники завоевали на международных олимпиадах 6 медалей и 2 грамоты
Продолжаются международных олимпиады школьников по предметам учебного плана. На этот раз армянские школьники завоевали 6 медалей и 2 грамоты на международных олимпиадах по предметам «Математика» и «Физика», сообщает пресс-служба министерства образования и науки.
Олимпиада по математике проводилась с 12 по 23 июля в Рио-де-Жанейро (Бразилия). Команда Армении под руководством Смбата Гогяна (Национальная академия наук РА) и Тиграна Маркаряна (Физико-математическая специальная школа имени А.Шагиняна) завоевала по 2 серебряные и бронзовые медали, 1 грамоту. Все школьники учатся в физико-математической специальной школе имени А.Шагиняна.
На олимпиаде по физике, которая проходила с 16 по 24 июля в Джокьякарте в Индонезии, армянские школьники завоевали серебряную и бронзовую медали и одну грамоту. Команду возглавляли учителя Гагик Григорян и Билор Кургинян, которые преподают в школе «АЙБ» и физико-математической специальной школе имени А.Шагиняна.
Напомним, армянские школьники завоевали 2 бронзовые медали и одну грамоту на международной школьной олимпиаде по химии, которая прошла 6-15 июля в городе Накхонпатхом  в Таиланде. Следующая олимпиада состоится по предмету «Биология», она пройдет с 23 по 30 июля в британском городе Ковентри.