ՔԿՎ-ն միջնորդություն կներկայացնի դատարան՝ Հրաչյա Հարությունյանի դատավճիռը ՀՀ-ում ճանաչելու համար
Արդարադատության նախարարության համապատասխան ծառայությունները այս պահին թարգմանում են Հայաստան տեղափոխված Հրաչյա Հարությունյանի վերաբերյալ Ռուսաստանի Դաշնության դատավճիռը:
ԱՆ Քրեակատարողական հիմնարկների վարչության լրատվական ծառայությունից Aysor.am-ի հարցմանն ի պատասխան տեղեկացրին, որ թարգմանված դատավճիռը Հրաչյա Հարությունյանի անձնական գործի հետ միասին կուղարկվի ՔԿ վարչություն, որտեղից արդեն համապատասխան միջնորդություն կներկայացվի դատարան՝ ՌԴ դատավճիռը ՀՀ-ում ճանաչելու համար:
Նաև տեղեկացանք, որ սովորաբար նման թարգմանությունները մեկ ամիս են տևում, սակայն այս գործով հանձնարարվել է արագացնել թարգմանության գործընթացը:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ Ռուսաստանի Դաշնությունում դատապարտված Հրաչյա Հարությունյանը հուլիսի 20-ին տեղափոխվել է Հայաստանի Հանրապետություն՝ «Դատապարտյալների փոխանցման մասին» 1983թ. եվրոպական կոնվենցիայով սահմանված կարգով պատժի մնացած մասը կրելու համար:
Այդ կոնվենցիայի 10-րդ հոդվածի համաձայն, դատապարտյալի փոխանցումից հետո օտարերկրյա պետության կայացրած դատավճիռը պետք է ճանաչվի ՀՀ իրավասու դատարանի կողմից՝ կատարելով քրեորեն պատժելի արարքի համապատասխանեցում ՀՀ քրեական օրենսգրքին՝ անփոփոխ թողնելով սահմանված պատիժը:
ՌԴ իրավասու դատարանի դատավճիռը ճանաչելուց և այն կատարման ուղարկելուց հետո ՀՀ ներպետական օրենսդրության համաձայն՝ պատիժը կատարելու համար ուղղիչ հիմնարկի տեսակը և պատիժը կրելու վայրը  որոշում է Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարության քրեակատարողական վարչության տեղաբաշխման հանձնաժողովը:
Դատավճռի համաձայն՝ Հրաչյա Հարությունյանը մեղավոր է ճանաչվել երկու հոդվածով, այն է` ճանապարհային երթևեկության և տրանսպորտային միջոցների շահագործման կանոնները խախտելը, որն առաջացրել է ծանր հետևանքներ և կեղծ փաստաթղթի օգտագործումը:

Уголовно-исполнительное управление представит в суд ходатайство о признании приговора Грачья Арутюняна
24/07/2017 14:20
Соответствующие службы министерства юстиции Армении в настоящее время переводят вынесенный судом Российской Федерации приговор в отношении Грачья Арутюняна.
В ответ на запрос Aysor.am в пресс-службе Минюста Армении ответили, что переведенный приговор вместе с личным делом Грачья Арутюняна будет направлен в Уголовно-исполнительное управление, откуда соответствующее ходатайство представят в суд – для признания приговора РФ в Армении.
Aysor.am так же передали, что обычно такие переводы длится месяц, однако поручено ускорить процесс перевода по данному делу.
Ранее сообщалось, что осужденный в России гражданин Армении Грачья Арутюнян 20 июля переправлен в Армению, где в соответствии с европейской конвенцией о передаче осужденных от 1983 года продолжит отбывать наказание.
Как сообщает Минюст Армении, суд в Армении должен признать принятый зарубежным государством судебный вердикт, обвинение будет приведено в соответствие с Уголовным кодексом Армении, определенное наказание будет оставлено неизменным. Вид исправительного учреждения и место несения наказания решает министерство юстиции Армении.