Լապշինի արտահանձնումը դեռևս հնարավոր չէ, հայտարարել է փաստաբանը
Ադրբեջանում երեք տարվա ազատազրկման դատապարտված բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի արտահանձնումը դեռևս հնարավոր չէ, քանի որ դատարանի որոշումն ուժի մեջ չի մտել, իսկ պաշտպանությունը այս պահին չի որոշել բողոքարկել որոշումը, թե ոչ, ասել է Լապշինի փաստաբան Էդուարդ Չերնինը, փոխանցում է РИА Новости-ն:
2016 թվականի վերջում Լապշինը ձերբակալվել էր Մինսկում՝ Ադրբեջանի հարցման հիման վրա: Բաքուն նրան ներառել էր «սև ցուցակում»՝ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն այցելելու համար: Բելառուսի գլխավոր դատախազությունը որոշում էր կայացրել բավարարել Ադրբեջանի հայցը և արտահանձնել Լապշինին:
«Արտահանձնումն անհնար է այնքան ժամանակ, քանի դեռ դատարանի որոշումն ուժի մեջ չի մտել: Լապշինի գործով վճիռը դեռևս օրինական ուժի մեջ չի մտել, այդ իսկ պատճառով նա դեռևս պահվում է Բաքվի քննչական մեկուսարանում: Հաջորդ շաբաթ ես կհանդիպեմ նրան: Այդ հանդիպումից հետո պարզ կլինի՝ կբողոքարկենք դատարանի որոշումը, թե ոչ: Լապշինն այս պահին որևէ որոշում այս առնչությամբ չի կայացրել», - փաստաբանի խոսքերը մեջբերում է Trend-ը:

Экстрадиция блогера Лапшина пока невозможна, заявил адвокат
Экстрадиция приговоренного в Баку к трем годам лишения свободы блогера Александра Лапшина, гражданина России и Израиля, на данный момент невозможна: решение суда не вступило в силу, а защита не определилась с намерением подать апелляцию, заявил адвокат блогера Эдуард Чернин, передает РИА Новости.
В конце 2016 года Лапшин был задержан в Минске по запросу Азербайджана, который включил его в «черный список» за посещение Нагорно-Карабахской Республики. Генпрокуратура Белоруссии приняла решение удовлетворить запрос Азербайджана и выдать Лапшина.
«Это (экстрадиция – ред.) невозможно до тех пор, пока решение суда не вступило в силу. Приговор в отношении Лапшина еще не вступил в законную силу. Поэтому пока он содержится в первом Бакинском СИЗО. На следующей неделе я встречусь с ним. После встречи станет известно, будет ли подаваться апелляция на решение суда. Пока Лапшин не принял никакого решения относительно этого», — приводит слова Чернина агентство Trend.