ԵԽ-ն չի կարող թույլ տալ, որ իր տարածքում մարդկանց գլուխ կտրելու դեպքեր տեղի ունենան. ՄԻԵԴ-ը կոմունիկացրել է ապրիլյան դեպքերի մասին գանգատները
25/07/2017 12:07
Ապրիլյան պատերազմի զոհերի, վիրավորների իրավունքների պաշտպանության հետ կապված 700-ից ավելի հայց է ներկայացվել Եվրոպական դատարան ընդդեմ Ադրբեջանի։
Այս հայցերը ՄԻԵԴ ներկայացրել է «Ընդդեմ իրավական կամայականության» հասարակական կազմակերպությունը, որի գործադիր տնօրեն Լարիսա Ալավերդյանը այսօր «Հոդված 3» ակումբում հայտարարեց, որ հակառակորդի կողմից թիրախավորված են եղել նախորդ տարի ապրիլի 2-ի գործողությունները Ներքին Ճարտար գյուղի դպրոցի նկատմամբ:
«Ադրբեջանցիքները գործել են պլանավորված, երկար ուսումնասիրելուց հետո, և այդ ամենը մենք ապացուցված ենք համարում: Այդ մասին ասեմ, որ ֆիլմ էլ է նկարահանվել՝ «Ապրիլյան երկրորդ օրը» անվանումով», - ասաց Ալավերդյանը:
Կազմակերպության տնօրենն ասաց, որ հայցերը ամբողջությամբ կազմվել են ու ուղարկվել ՄԻԵԴ ու սպասում են արձագանքի Եվրոպական դատարանից:
«Համոզված եմ, որ վերջին միջադեպը, երբ ադրբեջանական կողմը դարձյալ թիրախավորված գնդակոծել էր հայկական դիրքերը ու ստացել երկու զոհ՝ երեխա և տատիկ, ուղղակի արվում է պարիտետային վիճակ ստեղծելու համար: Այս հարցում ես չունեմ կասկած՝ իմանալով Ադրբեջանի այսօրվա ղեկավարության բարբարոսական մտածելակերպը», - նշեց Ալավերդյանը:
Նրա խոսքով` պատերազմը չի խնայում, չի ճանաչում ազգություն, բայց ոչ պատերազմական իրավիճակում խաղաղ բնակչության դեմ կազմակերպված այս արարքը հանցագործություն է:
Ապրիլյան պատերազմի օրերին հենց շփման գծում, այնուհետև՝ Մարտակերտում, Թալիշում փաստահավաք առաքելություն իրականացրած իրավաբան Արա Ղազարյանը շատ մասնագետների հետ կատարվածի վերաբերյալ հայցերն է ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան:
Այսօրվա հանդիպմանը նա մանրամասնեց, որ սկզբում ՄԻԵԴ ներկայացրել են ապրիլին զինված բախման զոհերի վերաբերյալ ընդհանուր առմամբ 21 հայց, այնուհետև Խալափյանների ընտանիքի վերաբերյալ 3 գանգատ ու դրանից հետո միայն ներկայացրել են 359 գանգատ տեղահանված բնակիչների կողմից: Հունիսի վերջին ՄԻԵԴ ուղարկվել է դեկտեմբերին Չինարիում տեղի ունեցած դիվերսիոն գործողության դեպքի մասին գանգատը:
Հիշեցնենք՝ զինված բախման բացակայության պայմաններում հակառակորդը ներխուժել էր հայկական դիրքեր, ինչի հետևանքով հայկական կողմը տվել էր 3 զոհ:
Եվրոպական դատարանը արդեն կոմունիկացրել է մոտ 2 տասնյակ գործ, ինչը, Արա Ղազարյանի խոսքով, անսպասելի է եղել իրենց համար:
«Եվրոպական դատարանը հասկանում է, որ Եվրոպայի խորհրդի տարածքում, նույնիսկ եթե զինված բախում է, բայց գլուխ կտրելը արտառոց երևույթ է: Եվրոպայի խորհուրդը չի կարող թույլ տալ, որ իր տարածքում նման դեպքեր տեղի ունենան», - ասաց Ղազարյանը:
Իրավաբանի խոսքով՝ միջազգային կառույցները ղարաբաղյան հակամարտության հարցում միշտ փորձում են որոշակի հավասարություն դնել կողմերի միջև: «Բայց եթե նրանք փորձեն այս կոնֆլիկտը ընկալել այլ կերպ, որ սա կոնֆլիկտ է հանուն փրկության և ոչ թե տարածքներ գրավելու, ապա այդ դեպքում կհասկանան, որ սա արդարացի պայքար է», - հավելեց Ղազարյանը:

СЕ не может допустить, чтобы на его территории людям отрубали головы – ЕСПЧ начал коммуникацию по апрельским делам
В связи с жертвами апрельской войны и защитой прав раненных в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) представлено более 700 исков против Азербайджана.
Эти заявления в ЕСПЧ представлены общественной организацией «Против правового произвола», исполнительный директор которой Лариса Алавердян сегодня заявила журналистам, что ракетно-артиллерийский обстрел противника в направлении села Неркин Чартар 2-го апреля 2016 года был целенаправленным.
«Азербайджанцы действовали спланировано, после длительного изучения, и мы считаем все это доказанным. Об этом снят также фильм под названием "Второй день апреля"», - сказала Лариса Алавердян.
Л.Алавердян отметила, что иски полностью составлены и уже направлены в ЕСПЧ, сейчас они ждут ответа Европейского суда.
«Уверена, что последний инцидент, когда азербайджанская сторона опять целенаправленно обстреляла армянские позиции, получив две жертвы – ребенка и пожилую женщину, был просто спровоцирован для создания паритетной ситуации. Зная варварский образ мышления сегодняшнего руководства Азербайджана, у меня в этом вопросе сомнения нет», - отметила Алавердян.
По ее словам, война никого не щадит, не признает национальности, однако организованное в невоенной ситуации против мирного населения это действие – преступление.
Юрист Ара Казарян, который в дни апрельской войны занимался сбором фактов на линии соприкосновения, а затем в Мартакерте и Талише, вместе с другими специалистами.
также представил в Европейский суд по правам человека иски относительно апрельских событий.
Он уточнил, что вначале в ЕСПЧ было представлено в целом 21 заявление относительно жертв вооруженного конфликта в апреле, затем – еще три жалобы о расстреле семьи Халапян и только после этого 359 жалоб от лиц, которые вынуждены были покинуть свои дома. В конце июня в ЕСПЧ было направлено заявление о произошедшей в декабре попытке диверсионного проникновения вооруженных сил Азербайджана около села Чинар в Тавуше, вследствие чего армянская сторона понесла 3 жертвы.
Европейский суд начал коммуникацию уже примерно по 20 делам, что, по словам Ара Казаряна, было неожиданным.
«Европейский суд понимает, что на территории Совета Европы, даже во время вооруженного конфликта, отрубать голову – это чрезвычайное происшествие. Совет Европы не может допустить, чтобы на его территории происходили подобные случаи», - сказал Казарян.
По словам юриста, международные структуры в вопросе карабахского конфликта всегда пытаются соблюдать некоторое равновесие между сторонами. «Но если они попытаются воспринять этот конфликт по-другому, понять, что это конфликт ради спасения, а не захвата территорий, то поймут, что это справедливая борьба», - отметил Ара Казарян.