Լեհաստանի նախագահն ստորագրել է դատական համակարգի բարեփոխման երեք օրինագծից մեկը
Լեհաստանի նախագահ Անջեյ Դուդան ստորագրել է այն երեք օրինագծերից մեկը, որը մտնում էր դատական համակարգի բարեփոխման փաստաթղթերի փաթեթի մեջ, հայտնել է նախագահի դիվանատան ներկայացուցիչ Անջեյ Մուխան: Նրա խոսքով՝ ստորագրված օրինագիծը վերաբերում Է սովորական դատարանների գործունեությանը, փոխանցում է ТАСС-ը:
Նախօրեին նախագահը վետո էր դրել դատական բարեփոխման մասին փաստաթղթերի ամբողջ փաթեթի վրա, որը մինչ այդ հաստատվել էր խորհրդարանի երկու պալատներում:
Դուդան այն ժամանակ հայտնել էր, որ մտադիր է մշակել դատական համակարգի բարեփոխման սեփական պլանը: Ընդդիմության կարծիքով՝ «Օրենք և արդարություն» կառավարող կուսակցության մշակած՝ դատական համակարգի բարեփոխման օրինագիծը կոչնչացնի է լեհական դատարանների անկախությունը և դրանց նկատմամբ վերահսկողությունը կհանձնի կառավարող կուսակցությանը: Պլանավորվող դատական բարեփոխումների դատապարտմամբ նաև հանդես Է եկել Եվրահանձնաժողովը:

Президент Польши подписал один из трех законопроектов о реформе судебной системы
Президент Польши Анджей Дуда подписал один из трех законопроектов, входящих в пакет документов о реформе судебной системы. Об этом сообщил во вторник представитель президентской канцелярии Анджей Муха. По его словам, подписанный законопроект касается деятельности обычных судов, передает ТАСС.
В понедельник Анджей Дуда наложил вето на весь пакет документов о судебной реформе, утвержденный до этого в обеих палатах парламента.
Дуда сообщил тогда, что намерен разрабатывать собственный план реформы судебной системы. По мнению оппозиции, разработанный правящей партией «Закон и справедливость» законопроект о реформе судебной системы уничтожит независимость польских судов и передаст контроль над ними правящей партии. С осуждением планируемых судебных реформ также выступала Европейская комиссия.