Ներդրումների և առևտրի հարցերով հայ-իրանական օպերատիվ խմբի հանդիպման ընթացքում հստակեցվել է աշխատանքների ձևաչափը
25/07/2017 11:34
Տեղի է ունեցել ներդրումների և առևտրի հարցերով հայ-իրանական օպերատիվ խմբի հերթական հանդիպումը:
Հանդիպումն անցկացրել է ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Հովհաննես Ազիզյանը:
Հանդիպման օրակարգում են եղել օպերատիվ խմբի աշխատակարգի, առաջիկայում կատարվելիք աշխատանքների, ինչպես նաև խմբի գործունեության լուսաբանման և հանրային իրազեկման կազմակերպման հետ կապված հարցերը:
Հովհաննես Ազիզյանը նշել է, որ օպերատիվ խմբի խնդիրներից մեկը պետք է լինի իրանական կողմի գործարարների ներգրավումը Հայաստան և տեղեկացրել է, որ արդեն իսկ  պատրաստվում են տեղեկատվական ամփոփ փաթեթներ` Հայաստանում ներդրումային հնարավորությունների, առկա արտոնությունների, ինչպես նաև իրականացվող պետական ծրագրերի մասին` իրանական կողմին փոխանցելու համար:
«Շատ կարևոր է, որ այս օպերատիվ խմբի գոյության մասին տեղեկատվությունը լայնորեն տարածվի, որպեսզի և Հայաստանի և Իրանի գործարարները հստակ իմանան, որ գոյություն ունի այսպիսի խումբ, որը պետք է աշխատանքներ իրականացնի, իրանական կողմի գործարարներին և նաև ներդրողներին  տեղեկատվություն փոխանցի Հայաստանի գործարար միջավայրի և հայկական կողմից իրականացվող ծրագրերի մասին։ Խումբը նաև պետք է բացահայտի խնդիրները, որոնց հանդիպում են իրանցի գործարարները Հայաստանում, օպերատիվ կերպով արձագանքի ցանկացած հարցի և գտնի դրանց լուծման ուղիները», - ավելացրել է նա:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև սեպտեմբերի 15-ին Հայաստան Իրան-ԵՄ ներդրումային համաժողովի, ինչպես նաև սեպտեմբերի 22-25-ին Հայաստանում իրանական ապրանքների ցուցահանդեսի կազմակերպչական հարցերը:
Հանդիպման ընթացքում հաստատվել է հետագա համագործակցության աշխատակարգը, պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել օպերատիվ խմբի գործունեության մասին հայտարարություն պատրաստել և տարածել այն թե Հայաստանում և թե Իրանում:

Уточнен формат работ армяно-иранской оперативной группы по вопросам инвестиций и торговли
Состоялась очередная встреча армяно-иранской оперативной группы по вопросам инвестиций и торговли под председательством заместителя министра экономического развития и инвестиций Армении Ованнеса Азизяна.
Как сообщает пресс-служба министерства, в повестке встречи были вопросы, связанные с порядком  работы оперативной группы, ее дальнейшими планами, а также вопросы, связанные с организацией освещения деятельности группы и информированием общественности.
О.Азизян отметил, что одной из основных задач оперативной группы должно стать привлечение иранских бизнесменов. Он также сообщил, что уже разрабатываются информационные пакеты об инвестиционных возможностях в Армении, существующих льготах и о реализуемых государственных программах – с целью передачи их иранской стороне.
«Чрезвычайно важно, чтобы информация о существовании оперативной группы широко распространялась, чтобы бизнесмены Армении и Ирана четко знали, что существует подобная группа, которая должна проводить работы, передавать иранским предпринимателям и инвесторам информацию о бизнес-среде Армении и реализуемых армянской стороной программах.
Группа также должна выявлять проблемы, с которыми сталкиваются иранские бизнесмены в Армении, оперативно реагировать на любые вопросы и найти пути их решения», - добавил он.
В ходе встречи были обсуждены также организационные вопросы по предстоящим инвестиционному форуму Армения – Иран – ЕС (15 сентября) и выставке иранских товаров в Армении (22 – 25 сентября).