ԱՄՆ-ի Ներկայացուցիչների պալատը հավանություն է տվել հակառուսական պատժամիջոցների խստացման օրինագծին
ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը հավանություն է տվել այն օրինագծին, որը նախատեսում է ամերիկյան միակողմանի պատժամիջոցների խստացումը Ռուսաստանի, Իրանի և ԿԺԴՀ-ի նկատմամբ, հայտնում է ТАСС-ը:
Օրինագծի ընդունման օգտին տրվել է 419 ձայն, դեմ՝ 3:
Այժմ փաստաթուղթը պետք է քննարկեն Սենատում: Սպասվում է, որ վերին պալատը նույնպես կընդունի այդ օրինագիծը, որը Կապիտոլիումի բլրին վայելում է ինչեպս Դեմոկրատական, այնպես էլ կառավարող Հանրապետական կուսակցության լայն պաշտպանությունը: Այնուհետեւ փաստաթուղթը, որն ստացել է «Օրենք պատժամիջոցների միջոցով Ամերիկայի հակառակորդներին հակազդելու մասին» անվանումը, կդրվի Դոնալդ Թրամփի աշխատանքային սեղանին:
Սպիտակ տունը վերջին օրերին ազդանշաններ էր տալիս, թե Թրամփը պատրաստ է ստորագրելու այդ օրինագիծը: Իրանի և ԿԺԴՀ-ի նկատմամբ նոր պատժամիջոցները Ներկայացուցիչների պալատի կողմից սկզբնապես մշակվել էին առանձին, բայց վերջին պահին միացվել են հակառուսական պատժամիջոցների փաստաթղթին:

Палата представителей США одобрила законопроект об ужесточении санкций в отношении РФ
Палата представителей Конгресса США одобрила законопроект, предусматривающий ужесточение односторонних американских санкций в отношении России, Ирана и КНДР. За принятие законопроекта было подано 419 голосов, против - лишь три, передает ТАСС.
Теперь документ должны рассмотреть в Сенате. Ожидается, что верхняя палата тоже примет этот законопроект, пользующийся на Капитолийском холме широкой поддержкой как оппозиционной Демократической, так и правящей Республиканской партии. Затем документ, получивший название «Закон о противодействии противникам Америки посредством санкций», ляжет на рабочий стол Дональда Трампа.
Белый дом в последние дни сигнализировал о том, что Трамп готов подписать данный законопроект. Новые карательные меры в отношении Ирана и КНДР изначально вырабатывались Палатой представителей отдельно, но в последний момент были сведены в один документ с антироссийскими санкциями.