Ավստրիան անհնար է համարում Թուրքիայի անդամակցությունը ԵՄ-ին
Ավստրիայի վարչապետ Քրիստիան Քերնն անհնար է համարել Թուրքիայի անդամակցությունը Եվրամիությանը: Այս մասին նա խոսել է գերմանական Frankfurter Allgemeine Zeitung-ին տված հարցազրույցում:
Քերնը ուշադրություն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ Թուրքիայում դատական գործ են հարուցել ընդդիմադիր «Ջումհուրիեթ» պարբերականի աշխատակիցների դեմ, իսկ քեմալական Հանրապետական ժողովրդական կուսակցության պատգամավոր Էնիս Բերբերօղլուն բանտարկվել է առանց հիմնավոր պատճառի:
Ավստրիայի վարչապետն ընդգծել է, որ Եվրամիությունը տնտեսական առումով կախվածություն չունի Թուրքիայից, այլ հակառակը՝ Թուրքիան է կախված ԵՄ-ից:
«Թուրքիան մեծապես կախված է Եվրոպայից և Արևմուտքից: Ուղղակիորեն Թուրքիա կատարվող ներդրումների մեծ մասն արվում է Արևմուտքից»,- նշել է նա:

Австрия считает членство Турции в ЕС невозможным
Премьер-министр Австрии Кристиан Керн считает членство Турции в ЕС невозможным. Об этом он сказал во время интервью газете Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Премьер-министр Австрии Кристиан Керн обратил внимание на факты уголовного преследования сотрудников газеты «Джумхурриет» и безоановательного ареста депутата от РНП Эниса Бербероглу. Премьер-министр Австрии Кристиан Керн подчеркнул, что ЕС не имеет экономической зависимости от Турции: наоборот – Турция зависит от ЕС.
«Турция зависит от ЕС и Запада – оттуда идут основные прямые инвестиции»,- сказал он. По его словам, Турция должна предпринять шаги в направлении сближения с Европой.