Զինծառայողի մահվան մասին ՔԿ-ն նոր մանրամասներ է հայտնում
ՀՀ ՔԿ ԶՔԳՎ 9-րդ կայազորային քննչական բաժնում կատարվում է քննություն՝ պարզելու զինծառայող, կոչումով կապիտան, 1991 թ. ծնված Անդրանիկ Մկրտչյանի մահվան հանգամանքները, տեղեկացնում է ՀՀ քննչական կոմիտեի մամուլի ծառայությունը:
Զինծառայողի դին հայտնաբերվել է օգոստոսի 20-ին` ժամը 16.20-ի սահմաններում, զորամասի իր աշխատասենյակում՝ ծնոտի շրջանում հրազենային վնասվածքով։
Նախնական տվյալներով՝ մահացու հրազենային վնասվածքը պատճառվել է Ա. Մկրտչյանին ամրակցված ինքնաձիգից։
Նկատի ունենալով, որ նախապատրաստված նյութերում առերևույթ առկա են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 110-րդ հոդվածի առաջին մասով նախատեսված հանցագործության հատկանիշները մատնանշող տվյալներ՝ 9-րդ կայազորային քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 110-րդ հոդվածի առաջին մասով: Ստեղծվել է քննչական խումբ, և ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ մահվան բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ։

СК Армении представил новые подробности гибели армянского военнослужащего
В 9-ом гарнизонном отделе Главного военного следственного управления СК Армении  ведется следствие для выяснения обстоятельств гибели военнослужащего, капитана Андраника Мкртчяна (1991 г.р), сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
Тело военнослужащего было обнаружено 20 августа, около 16:20, в рабочем кабинете на территории воинской части с огнестрельным ранением в области челюсти.
По предварительным данным, смертельное ранение нанесено из табельного автомата, закрепленного за А.Мкртчяном.
Согласно подготовленным материалам, есть данные, указывающие на наличие признаков
преступления, предусмотренного частью 1 статьи 110 УК РА. В 9-ом гарнизонном следственном отделе возбуждено уголовное дело по признакам ч.1 статьи 110 УК РА (доведение до самоубийства). Создана следственная группа, предпринимаются необходимые следственные действия для выяснения всех обстоятельств смерти.
Ранее Aysor.am сообщал, что тело военнослужащего ВС Армении Андраника Арменовича Мкртчяна(1991 г.р.) обнаружено на территории воинской части с огнестрельным ранением в области челюсти.