ՔԿՀ-ների խցերը չեն վերանորոգվի. Ֆիննախը միջոցներ չունի. «Ժողովուրդ»
«Ժողովուրդ»-ին հայտնի է դարձել, որ ՀՀ արդարադատության նախարարության քրեակատարողական հիմնարկների վարչությունը դիմել է ՀՀ ֆինանսների նախարարություն` ՔԿՀ-ների խցերը վերանորոգելու համար գումար խնդրելով: Սակայն նախարարությունը մերժել էր խնդրանքը` պատճառաբանելով, թե չկան բավարար միջոցներ:
«Իբր շատ ենք կարողանում դրսում գտնվողների հոգսերը հոգալ, որ հիմա էլ մտածենք ՔԿՀ-ներում բարեկեցիկ պայմաններ ստեղծելու մասին», - թերթի աղբյուրների պնդմամբ՝ մոտավոր նման բանավոր պատասխան են տվել ֆինանսների նախարարությունից, այնուհետև խորհուրդ տվել ռեֆորմներ իրականացնել ԱՆ-ում և դրա արդյունքում ստացած խնայողությունների հաշվին վերանորոգել ՔԿՀ-ները:
Հիշեցնենք, որ այս տարվա հուլիսի 1-ին էլ ՀՀ կառավարությունը որոշում էր կայացրել ՔԿՀ-ների սնունդի չափաբաժինը պակասեցնելու մասին:

«Жоховурд»: Минфин отказался предоставить средства на ремонт камер в УИУ
Газета «Жоховурд» пишет со ссылкой на свои источники, что Уголовно-исполнительное управление министерства юстиции Армении обратилось в министерство финансов для предоставления средств на ремонт камер. Однако министерство финансов отказало в просьбе, аргументировав это отсутствием достаточных финансовых средств.
«Как будто нам удается обеспечить нужды тех, кто на свободе, чтобы теперь думать о создании комфортных условий в УИУ», - примерно такой ответ, как утверждает издание, дали в министерстве финансов, посоветовав провести реформы в Минюсте и отремонтировать УИУ за счет сэкономленных средств.
Напомним, что 1 июля этого года правительство Армении приняло решение о сокращении рациона питания в уголовно-исполнительных учреждениях.