Պենտագոնի ղեկավարը խնդրել է իրաքցի քրդերին հետաձգել անկախության հանրաքվեն
ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Ջիմ Մեթիսը հորդորել է Իրաքյան Քրդստանի ղեկավար Մասուդ Բարզանիին հետաձգել սեպտեմբերին նշանակված անկախության հանրաքվեի անցկացումը, հայտնել է The New York Times թերթը, փոխանցում է «Интерфакс»-ը:
Մեթիսը, ինչպես հայտնել է Պենտագոնը, Իրաքում գտնվելու ընթացքում հանդիպում Է ունեցել Բարզանիի, նաև Իրաքի վարչապետ Հայդեր ալ Աբադիի հետ: Պենտագոնի ղեկավարը հորդորել է քրդերին երկխոսություն վարել Իրաքի իշխանությունների հետ տարաձայնությունները կարգավորելու համար, ասված է ԱՄՆ-ի ռազմական գերատեսչության հաղորդագրության մեջ:
Հրատարակությունը, մեկնաբանելով Մեթիսի կոչը, նշում է, որ «դա նոր ազդակ է դարձել ԱՄՆ-ի պաշտոնատարների կողմից, որոնք զգուշանում են, որ հանրաքվեն կարող է քաղաքական նոր անկայունության հանգեցնել երկրում այն ժամանակ, երբ Իրաքում շարունակվում է պայքարը «Իսլամական պետության» (Ռուսաստանում և մի շարք այլ երկրներում արգելված) դեմ»:

Глава Пентагона попросил иракских курдов отложить референдум о независимости
Министр обороны США Джим Мэттис призвал главу Иракского Курдистана Масуда Барзани отсрочить проведение запланированного на сентябрь референдума о независимости, об этом сообщила газета The New York Times, передает «Интерфакс».
Мэттис, как сообщил Пентагон, в ходе пребывания в Ираке встретился с Барзани, а также иракским премьером Хайдером аль-Абади. При этом американский министр призвал курдов к диалогу с властями Ирака для урегулирования разногласий, говорится в сообщении военного ведомства США.
Издание, комментируя призыв Мэттиса, отмечает, что это стало новым толчком со стороны американских официальных лиц, которые опасаются что (референдум - ИФ) может привести к новой политической нестабильности в стране в период, когда в Ираке продолжается борьба против «Исламского государства»  (запрещенная в РФ террористическая организация).