ՏՏ  ոլորտում շուրջ 3000 որակյալ կադրի պակաս կա. Հովիկ Մուսայելյան
ՏՏ հաջողությունները պետք է օգտագործել տնտեսության բոլոր ճյուղերում, Հայաստան-Սփյուռք համաժողովին հայտարարեց «Սինոփսիս-Արմենիա» ընկերության նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը։
«Սա միակ ճյուղն է, որ Հայաստանում վերջին տարիներին 25-30 տոկոս աճ է ապահովում և ՀՆԱ-ի մեջ տնտեսական կշիռը կազմում է 4 տոկոս», - ասաց Հովիկ Մուսայելյանը՝ հավելելով, որ այսպիսի ցուցանիշներ են արձանագրվում նաև զարգացած երկրներում:
Մուսայելյանի խոսքով՝ Հայաստանը ինտերնետ ծածկույթի առումով առաջին տեղը գրավող երկրներից է համարվում:
«Հայաստանում չկա մի տեղ, որտեղ ինտերնետ ծածկույթ չկա: Սա ցույց տալիս, որ մենք իսկապես կարող ենք որոշակի արգելքներ հաղթահարել», - ասաց Հովիկ Մուսայելյանը։
Նրա խոսքով՝ հայերի մրցակացային առավելությունը արագ հարմարվել կարողանալու հատկությունն է, ինչը, ըստ նրա, վկայում է նաև սփյուռքի պատմությունը:
Այդուհանդերձ, ըստ «Սինոփսիս-Արմենիայի» տնօրենի, ՏՏ ոլորտում խնդիրներ էլ կան։
«Հայաստանում երկու խոչընդոտ կա: Առաջինը՝ որակյալ կադրերի պակասն է. շուրջ 3000 որակյալ կադրի պակաս կա: Բուհերը չեն կարողանում միանգամից պահանջարկված ուսանողներ պատրաստել։ Կրթական ոլորտներում բարեփոխումների անհրաժեշտություն կա: Երկրորդ հարցն էլ գլոբալ շուկա մտնելու խնդիրն է», - ասաց Հովիկ Մուսայելյանը։

В IT-сфере ощущается нехватка порядка 3000 качественных кадров – Овик Мусаелян
Успехи IT-сферы должны использоваться во всех отраслях, заявил на Шестом всеармянском форуме «Армения-Диаспора» исполнительный директор компании «Синопсис Армения» Овик Мусаелян.
«Это – единственная сфера, которая в Армении в течение последних лет обеспечивает 25-30% рост, ее удельный вес в ВВП составляет 4%», - сказал Овик Мусаелян, отметив, что такие же показатели регистрируются в развитых странах.
По словам Мусаеляна, Армения по уровню сетевого покрытия считается одной из ведущих стран.
«В Армении нет такого места, где нет интернета. Это показывает, что мы в действительности можем преодолеть определенные запреты», - сказал Овик Мусаелян.
По его словам, конкурентное преимущество армян – в умении быстро приспосабливаться, о чем свидетельствует также история диаспоры.
Вместе с тем, по мнению директора компании «Синопсис Армения», в сфере информационных технологий есть проблемы.
«В Армении есть два препятствия. Первое – это отсутствие качественных кадров. Сегодня ощущается нехватка порядка 3000 качественных кадров. Вузы не могут подготовить сразу востребованных студентов. В образовательной системе есть необходимость реформ. Второй вопрос – это вхождение на глобальный рынок», - заявил Овик Мусаелян.