«Մարիա» փոթորիկը հասել է առավելագույն հինգերորդ կատեգորիային
«Մարիա» փոթորիկը, որը մոտենում է Կարիբյան ավազանի կղզիներին, հասել է առավելագույն հինգերորդ կատեգորիային, հայտնում է ТАСС-ը՝ հղում անելով ԱՄՆ-ի Փոթորիկների դիտարկման ազգային կենտրոնին:
Կենտրոնի կայքում զետեղված հաղորդագրության մեջ նշված է, որ փոթորկի ուժը դարձել է «չափազանց վտանգավոր»՝ հասնելով հինգերորդ կատեգորիայի ըստ Սաֆիր-Սիմփսոնի փոթորիկների սանդղակի: Քամու արագությունը կազմում Է ժամում 260 կիլոմետր, իսկ պառթկումները գերազանցում են այդ մեծությունը:
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփն արդեն արտակարգ դրության ռեժիմ Է սահմանել ԱՄՆ-ի անդրծովյան տարածքներում՝ Վիրջինյան կղզիներում և Պուերտո Ռիկոյում: Տարերքն արդեն սկսել Է ավերածություններ գործել: Այսպես, Դոմինիկա կղզի պետության վարչապետն իր Facebook-ում գրել է, որ փոթորիկը պոկել է իր տան տանիքը, իսկ շենքը ծածկել ջրով:

Ураган «Мария» достиг максимальной пятой категории
Ураган «Мария», который приближается к островам Карибского бассейна, достиг максимальной пятой категории, передает ТАСС со ссылкой на  Национальный центр ураганов США.
В сообщении на сайте центра отмечается, что сила урагана стала «чрезвычайно опасной», достигнув пятой категории по шкале ураганов Саффира- Симпсона. Скорость ветра составляет 260 километров в час, а порывы превышают это значение.
Президент США Дональд Трамп уже ввел режим чрезвычайного положения на заморских американских территориях – Виргинских островах и в Пуэрто-Рико. Стихия уже начала наносить разрушения. Так, премьер-министр островного государства Доминика написал в своем Facebook, что ураган сорвал крышу его дома, а само здание подтопило.