Ավստրալիայի ոստիկանությունը նախազգուշացրել է Սիդնեյում խոշոր ահաբեկչության անխուսափելիության մասին
Ավստրալական Նոր Հարավային Ուելս նահանգի ոստիկանության կոմիսարի օգնական Մարկ Մերդոկը հայտարարել է Սիդնեյում խոշոր ահաբեկչության անխուսափելիության մասին, հայտնում է РИА Новости-ն;
«Չնայած այն ամենին, ինչ արվում է, և լավ աշխատանքին, որն իրականացնում են իրավապահ մարմինները և հետախուզությունը, չցանկանալով առաջացնել հասարակությունում անտեղի վախ, դա տեղի կունենա», - ասել է Մերդոկը, որը գլխավորում է հակաահաբեկչական բաժինը:
Ոսիկանի խոսքով՝ վտանգ են ներկայացնում միայնակ գործող անձինք կամ խմբերը, որոնց մասին իշխանություններին հայտնի չէ:
«Մենք կարող ենք լուծել խնդիրը, որի մասին մենք գիտենք: Բայց վտանգը հենց նրա մեջ է, ինչ մենք չգիտենք», - ասել է նա:
Ավստրալիայի իշխանությունները հուլիսի 30-ին հայտարարել են Սիդնեյից ԱՄԷ թռչող ինքնաթիռում ահաբեկչություն կանխելու մասին:

Австралийская полиция предупредила о неизбежности крупного теракта в Сиднее
Помощник комиссара полиции австралийского штата Новый Южный Уэльс Марк Мердок заявил о неизбежности крупного теракта в СиднееË передает РИА Новости.
«Несмотря на все то, что делается, и хорошую работу, которую выполняют правоохранительные органы и разведка, не желая вызывать ненужный страх в обществе, это произойдет», — сказал Мердок, возглавляющий контртеррористический отдел.
По словам полицейского, угрозу представляют «одиночки» или группировки, о которых властям неизвестно.
«Мы можем справляться с тем, о чем мы знаем. Но угроза заключается именно в том, чего мы не знаем», — пояснил он.
Власти Австралии 30 июля заявили о предотвращении теракта на борту лайнера, следовавшего из Сиднея в ОАЭ.