Թուրքիայի նախապայմանները, ֆուտբոլային դիվանագիտության մեջ նրա քմահաճույքները մեզ համար անընդունելի են. Շարմազանով
22/09/2017 16:22
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Չեխիա բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը սեպտեմբերի 22-ին հանդիպել է Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի Չեխիա-Հայաստան բարեկամության խմբի ղեկավար Ռոբին Բյոհնիշի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Էդուարդ Շարմազանովն ընդգծել է, որ մեծ է Բյոհնիշի անձնական ներդրումը հայ-չեխական միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացման գործում և հատկապես 2017թ. ապրիլի 25-ին Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձեւ ընդունելու հարցում:
«Ձեր նախաձեռնությունը խիզախ, գաղափարական և ժողովրդավարական արժեքներին հավատարիմ մարդու նախաձեռնություն էր, ինչն ըստ արժանվույն գնահատվեց մեր երկրի, իշխանությունների և ժողովրդի կողմից»,-ասել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը:
Անդրադառնալով երկու երկրների հարաբերությունների կայուն զարգացմանը՝ Է. Շարմազանովը նշել է, որ դա լավագույն օրինակն է այն փաստի, որ լինելով ԵԱՏՄ կազմում՝ Հայաստանը կարող է զարգացող հարաբերություններ ունենալ ԵՄ անդամ երկրի հետ:
Էդուարդ Շարմազանովն անդրադարձել է հայ-թուրքական հարաբերություններին և ԼՂ հիմնահարցի կարգավորմանը:
«Մեր ուղերձը քաղաքակիրթ աշխարհին հստակ է՝ հայ-թուրքական հարաբերություններում Թուրքիայի նախապայմանները, ֆուտբոլային դիվանագիտության մեջ նրա քմահաճույքները մեզ համար անընդունելի են: Ի դեմս Էրդողանի՝ մենք տեսնում ենք անհասկանալի և ժողովրդավարությունից նահանջող վարչակազմ»,- նշել է Շարմազանովը և հավելել, որ Ադրբեջանը Թուրքիայի գաղափարական գծի շարունակողն է:
Ըստ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահի՝ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում Ադրբեջանի նախագահի ելույթը ցույց տվեց, որ Ադրբեջանը բացահայտ հայատյացություն քարոզող երկիր է, որի ողջ գաղափարախոսությունը հիմնված է ռասիզմի և հակահայկականության վրա:
Էդուարդ Շարմազանովը վերահաստատել է, որ մեր երկիրը հավատարիմ է ժողովրդավարական արժեքներին և անշեղորեն գնում է ժողովրդավարության զարգացման ուղիով:
«Արդեն 10 տարի է՝ ես այցելում եմ Հայաստան եւ շատ սիրեցի ձեր երկիրը: Երեկ ես նկատեցի, թե վերջին մեկ տարվա ընթացքում ինչպիսի փոփոխություններ են եղել, որքան է զարգացել ձեր երկիրը»,-նշել է Չեխիա-Հայաստան բարեկամության խմբի ղեկավարը:
Խոսելով ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորումից՝ նա նշել է. «Վերջին տարիների ընթացքում Չեխիայում ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացում Հայաստանի դիրքորոշումն ավելի ընկալելի է դարձել»:

Для нас неприемлемы предусловия Турции, ее прихоти в футбольной дипломатии – Эдуард Шармазанов
Вице-спикер Национального Собрания Армении, руководитель парламентской группы дружбы Армения – Чехия Эдуард Шармазанов 22 сентября встретился с делегацией во главе с руководителем группы дружбы Чехия – Армения Палаты депутатов парламента Чехии Робином Бёнишем.
Эдуард Шармазанов подчеркнул, что велик личный вклад Робина Бёниша в развитие межпарламентских отношений и особенно в принятие Палатой депутатов парламента Чехии 25 апреля 2017 г. резолюции, осуждающей Геноцид армян.
«Ваша инициатива явилась инициативой смелого, верного идеологическим и демократическим ценностям человека, что по достоинству было оценено нашей страной, властями и народом», - заявил вице-спикер парламента.
Коснувшись стабильного развития отношений двух стран, Э.Шармазанов отметил, что это хороший пример того, как, будучи в составе ЕАЭС, Армения может иметь развивающиеся отношения со странами-членами ЕС.
Эдуард Шармазанов затронул армяно-турецкие отношения и урегулирование карабахской проблемы.
«Наш месседж цивилизованному миру ясен: в армяно-турецких отношениях для нас неприемлемы предусловия Турции, ее прихоти в футбольной дипломатии. В лице Эрдогана мы видим непонятную и отступающую от демократии администрацию», – отметил Шармазанов и добавил, что Азербайджан продолжает идеологическую линию Турции.
По словам вице-спикера парламента Армении, выступление президента Азербайджана на Генассамблее ООН показало, что Азербайджан – открыто пропагандирующая армянофобию страна, вся идеология которой опирается на расизм и армяноненавистничество.
Эдуард Шармазанов подтвердил, что Армения привержена демократическим ценностям и неуклонно движется по пути развития демократии.
«Уже 10 лет я посещаю Армению и очень полюбил вашу страну. Вчера я заметил, какие перемены произошли за последний год, как развилась ваша страна», - отметил руководитель группы дружбы Чехия – Армения.
Говоря о карабахской проблеме, он отметил: «За последние годы позиция Армении в процессе урегулирования карабахского конфликта стала в Чехии более понятной».