ԱՄՆ-ն կարող է խնդրել ՆԱՏՕ-ին պատասխանել Հյուսիսային Կորեային
Խաղաղօվկիանոսային Գուամ կղզուն Հյուսիսային Կորեայի կողմից հրթիռային հարված հասցնելու դեպքում Վաշինգտոնը կդիմի ՆԱՏՕ-ի անդամների կոլեկտիվ պաշտպանության մասին հյուսիսատլանտյան պայմանագրի 5-րդ հոդվածին։ Այս մասին հայտարարել է դաշինքում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցիչ Քեյ Բեյլի Հաթչիսոնը The Wall Street Journal-ի հետ հարցազրույցում։
«Պետք է հասկանալ, թե ինչ կարող է դա լինել՝ հարձակու՞մ թե՞ սադրանք։ Չի կարելի որոշում ընդունել 5-րդ հոդվածին դիմելու մասին, քանի դեռ չգիտես, թե ինչ է դա։ Ես դա չեմ բացառում», - ասել է Հաթչիսոնը:
Նրա խոսքով՝ հյուսիսկորեացի առաջնորդ Կիմ Չեն Ինի կտրուկ հայտարարությունները վտանգի են ենթարկում Հյուսիսային Կորեայի ժողովրդին։
«Մենք համբերատար ենք եղել և արել բոլոր նախազգուշացումները, որոնք կարող է անել միայն առաջատար տերությունը», - ասել է ԱՄՆ ներկայացուցիչը։

США могут обязать НАТО ответить Северной Корее
Вашингтон в случае нанесения КНДР удара по Гуаму или иным американским территориям в Тихом океане может обратиться к статье 5 Североатлантического договора, которая предусматривает коллективный ответ при нападении на кого-либо из членов НАТО. Об этом заявила постпред США при этом военно- политическом блоке Кей Бейли Хатчисон в интервью журналистам газеты The Wall Street Journal, опубликованном в пятницу в электронной версии издания.
«Нужно понимать, что это может быть за атака или провокация. Нельзя принять решение об обращении к статье 5, пока не знаешь, что это. Я этого [обращения к статье 5] не исключаю», - подчеркнула она.
По словам Хатчисон, северокорейский лидер Ким Чен Ын, делая резкие заявления, подвергает опасности народ КНДР.
«Мы были терпеливы и сделали все предупреждения, какие только может сделать ведущая держава», - отметила постпред США при НАТО.