Թեհրանը վիրավորական է համարում Միացյալ նահանգներ իրանցիների մուտքի նոր արգելքի Թրամփի որոշումը
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը վիրավորական է համարում Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ դեպի ԱՄՆ իրանցիների մուտքի նոր արգելքը, հայտնում է РИА Новости-ն:
«Իրանցիների նկատմամբ Թրամփի շինծու կարեկցանքն էլ ավելի կեղծավոր է հնչում այդքան երևելի ժողովրդի նկատմամբ իր նոր և շատ ավելի վիրավորական արգելքով», - գրել է Զարիֆը Twitter-ում:
Ավելի վաղ Թրամփը հայտարարել է մի շարք երկրների քաղաքացիների մուտքի նոր սահմանափակումների մասին: Վենեսուելայի, ԿԺԴՀ-ի և Չադի քաղաքացիների համար արգելքն ուժի մեջ կմտնի հոկտեմբերի 18-ից: Արգելքի ցուցակում կմնան Իրանի, Եմենի, Լիբիայի, Սիրիայի և Սոմալիի քաղաքացիները, ընդ որում հոկտեմբերի 18-ից սահմանափակումները կխստացվեն և կտարածվեն այդ թվում նաև նրանց վրա, ովքեր ունեն ԱՄՆ-ի բնակիչների հետ ապացուցված կապ: Երկրների ցուցակից հանվել է Սուդանը:

Иран назвал оскорбительным запрет на въезд своих граждан в США
Министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф считает новый запрет американского президента Дональда Трампа на въезд иранцев в США оскорбительным, передает РИА Новости.
«Мнимое сочувствие Трампа к иранцам звучит еще более неискренним с его новым и гораздо более оскорбительным запретом на въезд в отношении столь выдающегося народа», — написал Зариф в Twitter.
Ранее Трамп объявил о новых ограничениях на въезд граждан ряда стран. Для граждан Венесуэлы, КНДР и Чада запрет вступает в силу с 18 октября. В запретном списке останутся граждане Ирана, Йемена, Ливии, Сирии и Сомали, причем с 18 октября ограничения будут ужесточены и распространены в том числе на тех, у кого есть доказанная связь с жителями США. Из списка стран убран Судан.