Աղբյուր. ԵՄ-ից դուրս գալու համար Մեծ Բրիտանիան պետք է վճարի 52 մլն եվրո
Մեծ Բրիտանիան պետք է Եվրամիությունից դուրս գալու գործընթացի (Brexit) շրջանակներում Եվրամիությանը (ԵՄ) վճարի 52 միլիարդ եվրո, որպեսզի մարի գործող եվրոպական ծրագրերի գծով ավելի վաղ հոժարակամ ստանձնած ֆինանսական պարտավորությունները:
Այս մասին ТАСС-ին Բրյուսելում հայտնել 1 դիվանագիտական մի աղբյուր՝ Միության կազմից դուրս գալու պայմանների շուրջը՝ բանակցությունների՝ այнտեղ բացվող չորրորդ փուլի նախաշեմին:
«Միության գործող պարփակ բազմամյա բյուջեին (2014 – 2020 թվականներ) համապատասխան համաեվոպական հանգուցային ծրագրերի իրագործման համար Մեծ Բրիտանիայի ֆինանսական հանձնառությունների ծավալը կազմում 1 52 միլիարդ եվրո», - նշել է նա:

Источник: Великобритания должна заплатить ЕС за свой выход €52 млрд
Великобритания в рамках процесса выхода из ЕС (Brexit) должна выплатить Евросоюзу €52 млрд, чтобы покрыть все добровольно принятые ранее на себя финансовые обязательства по действующим европейским программам. Об этом сообщил ТАСС европейский дипломатический источник в Брюсселе в преддверии открывающегося здесь в понедельник четвертого раунда переговоров об условиях выхода из состава сообщества.
«Объем финансовых обязательств Великобритании на реализацию ключевых общеевропейских программ в соответствии с действующим рамочным многолетним бюджетом сообщества [на 2014-2020 годы] составляет €52 млрд», - отметил он.