Մերկելը հայտարարել է նոր կառավարություն ձևավորելու պատրաստակամության մասին
ԳԴՀ-ի գործող կանցլեր Անգելա Մերկելը, մեկնաբանելով բունդեսթագի ընտրությունների նախնական արդյունքները, հայտարարել է Գերմանիայի նոր կառավարություն ձևավորելու պատրաստակամության մասին:
«Մենք ամենաուժեղ կուսակցությունն ենք, և մեր խնդիրն է ստեղծել իշխանություն: Իհարկե, մենք ավելի լավ արդյունք էինք ակնկալում», - իր ելույթում հայտարարել է Մերկելը:
Գերմանիայի խորհրդարանական ընտրություններում 32,9% ձայներով առաջատարն է ԳԴՀ կանցլեր Անգելա Մերկելի «Քրիստոնեա-դեմոկրատական միություն» կուսակցությունը. չնայած հաղթանակին` այս արդյունքը կուսակցության ամենավատ արդյունքն է 1949 թվականից ի վեր:

Меркель заявила о готовности сформировать новое правительство Германии
Действующий канцлер ФРГ Ангела Меркель, комментируя предварительные результаты выборов в бундестаг, заявила о готовности сформировать новое правительство Германии.
«Мы сильнейшая партия, и наша задача - сформировать правительство, - заявила Меркель в выступлении перед сторонниками. - Конечно, мы надеялись на лучший результат».
«Христианско-демократический союз»  Меркель лидирует на выборах в немецкий парламент, набрав около 32,9% голосов, свидетельствуют предварительные данные подсчета. Несмотря на победу, партия получила худший результат на выборах с 1949 года.