Ցանկացած երկիր պետք է բարձրացնի հիբրիդային պատերազմների դեմ իր անվտանգային համակարգը. Խոսրով Հարությունյան (Տեսանյութ)
30/09/2017 10:37
Երևանում մեկնարկել են «Ժամանակակից պայմաններում հիբրիդային պատերազմներին կոլեկտիվ անվտանգության համակարգի արդյունավետ հակազդման հարցերը» թեմայով միջխորհրդարանական լսումները, որոնք անցկացվում են համաձայն ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի 2016-2020 թթ գործունեության ծրագրի։
««Հիբրիդային պատերազմ» տերմինն ի հայտ եկավ 2005 թվականին՝ Միացյալ Նահանգների և Միացյալ թագավորության համակցման փաստաթղթերում», - լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀԱՊԿ ԽՎ-ի քաղաքական հարցերի ու միջազգային համագործակցության մշտական հանձնաժողովի նախագահ Խոսրով Հարությունյանը։
Նրա խոսքով՝ ամբողջ իմաստն այն է, որ բացի զուտ ռազմական ուժի կիրառման ճանապարհով հակառակորդի վրա ազդեցություն թողնելու այլ հնարավորություններ ու մեխանիզներ կան՝ տնտեսական, քաղաքական, դիվանագիտական, հոգեբանական և այլն։
«Այսօր հիբրիդային պատերազմն անչափ կարևորվում է ոչ միայն միջպետական հարաբերություններում, այլ նաև՝ կոնֆլիկտների ընթացքում», - ասաց Խոսրով Հարությունյանը։
Եթե ռազմական գործողություններն առանց հիբրիդային մեխանիզմների «յոլա» չեն կարողանում գնալ, ապա, ըստ Խոսրով Հարությունյանի, հիբրիդային պատերազմները լինում են առանց ռազմական ուժի կիրառումով։
«Այդ տեսակետից սա բավականին բարդ տեխնոլոգիաներ է ենթադրում և ցանկացած երկիր իր անվտանգության համակարգը բարձրացնելու համար պարտավոր է մտածել սեփական անվտանգային համակարգը այնչափ կատարելագործել, իմունային հատկություններն այնպես բարելավել, որ կարողանան արդյունավետ հակազդել այդ հիբրիդային ազդեցություններին», - ասաց Հարությունյանը՝ նշելով, որ միջխորհրդարանական քննարկումներին ներգրավվել են ՀԱՊԿ անդամ պետությունների փորձագետներին։

Хосров Арутюнян: Любая страна должна совершенствовать свою систему безопасности для противодействия гибридным войнам
В Ереване стартовали межпарламентские слушания по вопросам эффективного противодействия системы коллективной безопасности гибридным войнам в современных условиях, которые проводятся по предложению и инициативе Постоянной комиссии Парламентской Ассамблеи Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) по политическим вопросам и международному сотрудничеству.
«Термин «гибридная война» впервые появился в военных документах США и Великобритании в 2005 году», - заявил в беседе с журналистами председатель Постоянной комиссии ПА ОДКБ по политическим вопросам и международному сотрудничеству Хосров Арутюнян.
Как отметил Хосров Арутюнян, понятие «гибридная война» означает достижение целей с минимальным вооруженным воздействием на противника, преимущественно за счет подрыва его военного и экономического потенциала, информационно-психологического давления.
«Сочетание традиционных и гибридных методов уже сейчас является характерной чертой любого конфликта. При этом гибридные методы могут использоваться и без применения военной силы, то классические боевые действия без гибридных – уже нет», - сказал Х.Арутюнян.
«И в таких условиях любая страна обязана совершенствовать свою систему безопасности, улучшать „иммунную” систему для эффективного противодействия гибридным войнам», - сказал Х.Арутюнян.