Կատալոնիայի իշխանությունները «խորհրդանշական ակտ» են համարում անկախության հռչակումը
Կատալոնիայի Ժեներալիտետի ղեկավար Կառլես Պուչդեմոնի, նաև այլ քաղաքական գործիչների կողմից անկախության հռչակագրի ստորագրումը խորհրդանշական ակտ է, հայտարարել է Կատալոնիայի կառավարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Ժորդի Տուրուլը, փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Ստորագրումը խորհրդանշական ակտ է, որի օգնությամբ մենք բոլորս հավաստեցինք անկախություն հռչակելու մեր հանձնառությունը», - ասել է Տուրուլը TV3 կատալոնյան հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում: Նա նաև կոչ է արել Իսպանիայի վարչապետ Մարիանո Ռախոյին նշանակել Կատալոնիայի իշխանությունների հետ բանակցությունների օրը, վայրը և ժամանակ:
Քաղաքական գործիչը նաև հայտարարել է՝ եթե Իսպանիայի կառավարությունը գործի դնի Սահմանադրության 155-րդ հոդվածը, դա կնշանակի, որ «նրանք չեն ցանկանում երկխոսություն վարել, իսկ մենք կկատարենք մեր պարտավորությունները»: Այդ հոդվածը թույլ է տալիս Կատալոնիային մասնակիորեն զրկել ինքնակառավարումից:

Власти Каталонии считают провозглашение независимости «символическим актом»
Подписание декларации о независимости главой женералитета Карлесом Пучдемоном, а также еще некоторыми политиками, это символический акт, заявил официальный представитель правительства Каталонии Жорди Турул, сообщает РИА Новости.
«Подписание — это символический акт, с помощью которого мы все подписали наши обязательства провозгласить независимость», — заявил Турул в интервью каталонскому телеканалу TV3. Он также призвал премьера Испании Мариано Рахоя назначить день, место и время для переговоров с каталонскими властями.
Политик также заявил: если испанское правительство прибегнет к 155 статье конституции, это будет означать что они не хотят вести диалог, а мы будем выполнять наши обязательства. Эта статья позволяет частично лишить Каталонию самоуправления.