Հնդկաստանում անչափահաս կնոջ հետ սեռական կապը բռնաբարություն է որակվել
Հնդկաստանի գերագույն դատարանը անչափահաս կնոջ հետ սեռական կապը բռնաբարություն է որակել՝ դրանով փակելով օրենսդրության մեջ վիճելի բացը, հայտնում է РИА Новости-ն:
«Եթե տղամարդը 18 տարեկանից փոքր կնոջ հետ սեռական ակտի մեջ է մտնում, դա հանցագործություն է համարվելու։ Անչափահաս կինը կարող է բողոք ներկայացնել ամուսնու դեմ մեկ տարվա ընթացքում։ Բռնաբարության մասին օրենքում բացառությունը խտրական է, տարօրինակ և կամայական։ Այն խախտում է աղջիկների ֆիզիկական անձեռնմխելիությունը», – ասված է դատարանի որոշման մեջբերում է NDTV-ին:
Հնդկաստանի քրեական օրենսգրքի 375 հոդվածի համաձայն՝ առնվազն 15 տարեկան աղջկա և նրա ամուսնու միջև սեռական ակտը բռնաբարություն չէր համարվում։

В Индии приравняли секс с несовершеннолетней женой к изнасилованию
Верховный суд Индии в среду приравнял интимные отношения с несовершеннолетней женой к изнасилованию, закрыв тем самым спорный пробел в законодательстве, передает РИА Новости.
«Если мужчина совершил половой акт с женой, которой меньше 18 лет, это будет преступлением. Несовершеннолетняя жена может пожаловаться на мужа в течение одного года. Исключение в законе об изнасиловании является дискриминационным, странным и произвольным. Оно нарушает физическую неприкосновенность девушки», — приводит телеканал NDTV решение, озвученное в суде.
Проблема расхождений ряда норм законодательства в этом вопросе активно обсуждалась в последние годы. Согласно статье 375 уголовного кодекса Индии, «половой акт между мужчиной и его женой, возраст которой составляет не менее 15 лет, не является изнасилованием».