Մայրական մահացության ցուցանիշը մոտ 3 անգամ նվազել է. զեկույց
Մայրական մահացության ցուցանիշը 2000 թվականից ի վեր մոտ 3 անգամ նվազել է, «Աշխարհի բնակչությունը-2017» զեկույցի ներկայացմանը լրագրողներին ասաց ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի գործադիր ներկայացուցիչ Գարիկ Հայրապետյանը։
«Եթե 2000 թվականին այն 100 հազար ծննդի հաշվով 60-ից ավելի էր, ապա 2015 թվականին նույն 100 հազար ծննդի հաշվով մայրական մահացության թիվը 19,6 է եղել», - ասաց Գարիկ Հայրապետյանը։
Նա անդրադարձավ նաև կանանց և տղամարդկանց աշխատավարձային անհավասարությանը, նշելով, որ տարածաշրջանում ամենավատ դիրքում Թուրքիան է։
«Հայաստանն Ադրբեջանի և Ալբանիայի հետ գտնվում է մի քայլ ավելի բարվոք վիճակում։ ՄԱԿ-ի բնակչության հիմնադրամը դեռևս 2015-ին հետազոտություն էր իրականացրել և աշխատավարձի անհավասարության ցուցանիշը Հայաստանում կազմել էր 36 տոկոս։ Այսինքն, կանայք 36 տոկոս ավելի քիչ եկամուտ ունեն, քան տղամարդիկ։ Միջին ցուցանիշից մի քիչ ցածր ենք, բայց ամենավատը չենք տարածաշրջանում», - նշեց Գարիկ Հայրապետյանը։

Доклад ООН: В Армении показатель материнской смертности снизился примерно в 3 раза
В Армении показатель материнской смертности снизился с 2000 года примерно в 3 раза, заявил сегодня в ходе встречи с журналистами исполнительный представитель армянского офиса Фонда народонаселения ООН (UNFPA) Гагик Айрапетян в ходе презентации доклада ООН «Народонаселение мира в 2017 году».
«Если в 2000 году материнская смертность составляла более 60 из расчета на 100 тысяч живорожденных, то в 2015 году показатель материнской смертности составил 19,6 на те же 100 тысяч детей, рожденных живыми», - сказал Гагик Айрапетян.
Он обратился также к неравенству в оплате труда женщин и мужчин, отметив, что Турция находится в наихудшем положении в регионе.
«Армения вместе с Азербайджаном и Албанией находится в более хорошем положении на шаг. Фонд народонаселения ООН еще в 2015 году провел исследование и в Армении показатель неравенства зарплат мужчин и женщин составил 36 процентов. То есть, доход женщин на 36% меньше, чем у мужчин. По среднему показателю мы немного ниже, однако, не худшие в регионе», - отметил Гагик Айкапетян.