ԱԺ-ում քննարկվում է «Ելք»-ի պահանջով էթիկայի հանձնաժողով ստեղծելու հարցը
Հիմնական զեկուցող «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Արտակ Զեյնալյանը նշեց, որ իրենք պահանջում են ստեղծել էթիկայի հանձնաժողով, որը կքննի Արտաշես Գեղամյանի մասնակցությամբ միջադեպը, ով պատգամավորի խոսքով, բռունցքներով հարվածել է խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանի դեմքին։
Արտակ Զեյնալյանն ընդգծեց, որ իրենք պահանջում են հանձնաժողով ստեղծել, որը կգործի երկու ամիս, անհրաժեշտութան դեպքում դրա աշխատանքները կերկարաձգվեն 1 ամսով։ Զեյնալյանը նաև նկատեց, որ իրենք պահանջում են հանձնաժողովի կազմում ընդգրկել 10 հոգի։
Անդրադառնալով միջադեպին՝ Արտակ Զեյնալյանն անընդունելի համարեց ՀՀԿ-ական պատգամավոր Արտաշես Գեղամյանի պահվածքը՝ նշելով, որ յուրաքաչնյուր պատգամավոր, ըստ կանոնակարգի, պետք է պահապանի սահմանված էթիկայի կանոնները։
Զեյնալյանը Գեղամյանի պահվածքը որակեց որպես բռնություն, որը չի կարող նպաստել խորհրդարանի նկատմամբ վստահության բարձրացմանը։
Հիշեցնենք, որ «Ելք» խմբակցության պատգամավորները պահանջում են էթիկայի հանձնաժողով ստեղծել հոկտեմբերի 5-ին ՀՀԿ-ական պատգամավոր Արտաշես Գեղամյանի և «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանի միջև ծագած միջադեպը քննելու համար։
Նիկոլ Փաշինյանի պնդմամբ՝ Գեղամյանը հարվածել է իրեն ԱԺ միջանցքում ծագած վեճի ժամանակ, մինչդեռ Արտաշես Գեղամյանը պնդում է, որ իր ու Փաշինյանի միջև քաշքշուկ չի եղել

В парламенте обсуждается вопрос создания комиссии по этике по требованию фракции «Елк»
Сегодня в постоянной комиссии парламента Армении по государственно-правовым вопросам обсуждается вопрос создания временной комиссии по этике.
Основной докладчик, депутат фракции «Елк» Артак Зейналян заявил, что фракция требует создать временную комиссию по этике для расследования инцидента с участием депутата  фракции Республиканской партии Армении (РПА) Арташеса Гегамяна, который, по словам Зейналяна, ударил кулаком по лицу руководителя фракции «Елк» Никола Пашиняна.
Обратившись к инциденту, Артак Зейналян подчеркнул, что поведение депутата от РПА Арташеса Гегамяна недопустимо, отметив, что согласно регламенту, любой депутат обязан соблюдать правила этики.
Зейналян квалифицировал действия Гегамяна как насилие, которое не может способствовать повышению доверия к законодательному органу.
Напомним, депутаты фракции «Елк» требуют создать комиссию по этике для расследования инцидента, произошедшего 5 октября между депутатом фракции РПА Арташесом Гегамяном и главой фракции «Елк» Николом Пашиняном.
По утверждению Никола Пашиняна, Гегамян во время ссоры в коридоре парламента набросился на него с кулаками, в то время как Арташес Гегамян утверждает, что потасовки между ним и Пашиняном не было.