Հայաստանում բենզինը 5-6 տոկոսով թանկացել է. ՏՄՊՊՀ նախագահ
Այս տարվա սեպտեմբերին բենզինի գները 20 դրամով բարձրացել են, Ազգային ժողովի Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում ասաց Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Շաբոյանը:
Նա նշեց, որ բենզինի գնի բարձարցումը կազմել է 5-6 տոկոս:
«Տարվա սկզբից  մինչև այսօր 90 հազար տոննա բենզին է ներկրվել Հայաստանի Հանրապետություն: Բենզինի ներկրումն իրականացնում է երեք տարբեր ընկերություն՝ «Ֆլեշ»-ը, CPS-ը և «Մաքս պետրոլը»», - ասաց Ա. Շաբոյանը` նշելով, որ բենզինի ներկրումն իրականացվում է երեք երկրից՝ Ռուսաստանից, Բուլղարիայից ու Թուրքմենստանից:
«Ուսումնասիրել ենք այս ընկերությունների ձեռքբերման փաստաթղթերը, թե ինչ գնով են բենզինը ներկրում և շուրջ 5-6 տոկոսով բարձրացել է բենզինի ձեռքբերման գները», - ասաց Ա. Շաբոյանը:
Նա նշեց, որ ուսումնասիրել են նաև Վրաստանի և Ռուսաստանի գները:
«Քանի որ հիմնական մատակարարը Ռուսաստանն է, այնտեղ այս ժամանակահատվածում նույնպես բարձրացել են գները, իսկ Վրաստանում վերջին երկու ամսում բենզինի գները բարձրացել են 7 տոկոսով: Եթե համապատասխան փոխարժեքով հաշվարկում ենք, ներկա պահին Վրաստանում բենզինի վաճառքի գինը կազմում է 404 դրամ, Հայաստանում՝420 դրամ: Բնականաբար, այստեղ պետք է հաշվի առնել տրանսպորտային ծախսերը, քանի որ բենզինն ամբողջությամբ ներկրվում է Վրաստանի տարածքով, երկաթգծով, տրանսպորտային էական ծախսեր են կատարվում», - հավելեց Ա. Շաբոյանը:

В Армении цены на бензин возросли на 20 драмов – председатель ГКЗЭК
С сентября текущего года цены на бензин возросли на 20 драмов, заявил сегодня на заседании постоянной комиссии парламента Армении по экономическим вопросам председатель Государственной комиссии по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Армении Артак Шабоян.
Он отметил, что рост цен на бензин составил 5-6 процентов.
«С начала года и до сих пор в Армению импортировано 90 тонн бензина. Импорт бензина осуществляют три компании – "Флеш", CPS и "Макс петрол"», - сказал Артак Шабоян, отметив, что бензин импортируется из трех стран – России, Болгарии и Туркменистана.
«Мы изучили документы закупки этих компаний, по какой цене они импортируют бензин, и цены закупки бензина увеличились на 5-6 процентов», - сказал А.Шабоян.
Глава ГКЗЭК отметил, что были изучены также цены в России и Грузии.
«Поскольку основной поставщик – Россия, там за этот период также возросли цены, а в Грузии за последние два месяца цены на бензин увеличились на 7 процентов. Если рассчитать по соответствующему курсу, то в настоящее время в Грузии бензин продается по цене 404 драмов. Естественно, здесь нужно учитывать также транспортные расходы, поскольку бензин полностью ввозится по железной дороге через территорию Грузии и значительные затраты на транспортировку связаны с этим», - отметил Артак Шабоян.