Էրդողան. Թուրքիան կարող է մոտ ժամանակներս փակել Իրաքյան Քուրդստանի հետ սահմանը
Թուրքիան կարող է մոտ ժամանակներս փակել Իրաքյան Քուրդստանի հետ սահմանը: Այդ մասին ասված է երկրի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հայտարարության մեջ, որը  հրապարակել Է «Հյուրիեթ» թերթը, փոխանցում է  «Интерфакс»-ը:
«Առայժմ մենք չենք փակել սահմանները, բայց դա կարող է տեղի ունենալ ցանկացած պահի»,-ասել է Էրդողանը: «Իրաքի հետ մեր բանակցություններն այն հարցի շուրջ, թե մենք ինչ կարող ենք անել, շարունակվում են: Եթե Իրաքյան Քրդստանի իշխանությունները սահմանային անցակետերի հսկողությունը հանձնեն կենտրոնական կառավարությանը, մենք պայման կդնենք, որ կենտրոնական կառավարությունը պարտավոր է բավարարել Իրաքի հյուսիսային մասի բնակիչների բոլոր կարիքները», - նշել է Թուրքիայի նախագահը:
Էրդողանն այս հայտարարությունն արել է հոկտեմբերի 17-ի երեկոյան, սակայն թերթն այն հրապարակել է այսօր: Թուրքիայի նախագահը նաև հայտնել է, որ մոտ ժամանակներս Անկարայից Բաղդադ կուղևորվի պատվիրակություն, որի կազմում է կընդգրկվեն երեք-չորս նախարար՝ հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մևլյութ Չավուշօղլուի գլխավորությամբ: Բացի այդ, շուտով Անկարա բանակցելու կարող է ժամանել Իրաքի վարչապետ Հայդեր ալ Աբադին:

Эрдоган заявил о возможности закрытия границы с Ираком в любой момент
Турция может в скором времени закрыть границу с Иракским Курдистаном, говорится в заявлении президента страны Реджепа Тайипа Эрдогана, которое опубликовала в четверг газета Хюрриет , сообщает «Интерфакс».
«Пока что мы не закрыли границы, но это может произойти в любой момент», - заявил Эрдоган. «Наши переговоры с Ираком по тому, что мы можем сделать, продолжаются. Если они (региональное правительство Иракского Курдистана) передадут контроль над пропускными пунктами центральному правительству, мы поставим условие, что центральное правительство должно выполнить все нужды жителей северной части Ирака», - отметил президент Турции. Это заявление Эрдоган сделал вечером 17 октября, однако газета публикует его в четверг.
Он также сообщил, что в скором времени в Багдад из Анкары отправится делегация, в состав которой войдут три-четыре министра во главе с министром иностранных дел страны Мевлютом Чавушоглу. Кроме того, вскоре на переговоры в Анкару может приехать премьер Ирака Хайдер аль- Абади.