Բրիտանացի գիտնականները նշել են մինչև ծերություն առողջությունը պահպանելու արդյունավետ միջոցը
Բրիտանացի գիտնականները նշել են ծերությունը ֆիզիկապես առողջ դիմավորելու արդյունավետ միջոցը: Ուսումնասիրությունը հրապարակված է The Journals of Gerontology: Series A հանդեսում,  հայտնել Է Մեծ Բրիտանիայի Սաութհեմփթոնյան համալսարանը:
«Մեր աշխատանքը ենթադրում է, որ ամբողջ հասուն կյանքի ընթացքում լավ սնվելը՝ մշակման ենթարկված սննդամթերքից հրաժարվելու միջոցով՝ հօգուտ մեծ քանակությամբ մրգերի, բանջարեղենի և անմշակ հատիկեղենի, կարող է զգալի դրական ազդեցություն ունենալ ապագայում ուժի և  ֆիզիկական աշխատունակության վրա՝ ապահովելով ավելի առողջ ծերություն», -հայտարարել է հետազոտության առաջատար հեղինակ Սիան Ռոբինսոնը:
Մասնագետները չափահաս մարդկանց առաջարկում են ուշադրություն դարձնել իրենց սնվելու ռեժիմի վրա, որը փոխելով՝ նրանք կարող են զգալիորեն բարելավել ապագա ծերության որակը:

Назван эффективный способ сохранить здоровье до старости
Британские ученые назвали эффективный способ встретить старость в здоровой физической форме. Исследование опубликовано в The Journals of Gerontology: Series A, передает Lenta.ru  сообщает Саутгемптонский университет (Великобритания).
«Наша работа предполагает, что выбор хорошего питания в течение всей взрослой жизни, посредством отказа от обработанных пищевых продуктов в пользу большего количества фруктов, овощей и цельных зерен, может оказать значительное положительное влияние на силу и физическую работоспособность в будущем, обеспечивая более здоровую старость», — заявил ведущий автор исследования Сиан Робинсон.
К подобным выводам ученые пришли, наблюдая за 969 британскими мужчинами и женщинами, родившимися в марте 1946 года. На протяжении взрослой жизни отслеживались пищевые привычки респондентов, а в пожилом возрасте — состояние их физического здоровья.
Специалисты предлагают взрослым людям обратить внимание на свой режим питания, изменив который последние могут существенно улучшить качество будущей старости.