400 հոգին 17 հազար ուսանողի անունից հանդես գալու իրավունք չունի. ԵՊՀ ՈւԽ-ն առաջիկայում կհայտնի դիրքորոշումը տարկետման իրավունքի վերացման վերաբերյալ
08/11/2017 16:18
«Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» նոր օրենքի նախագծի ու դրանով տարկետման իրավունքի վերացման դեմ բողոքող ուսանողներն այսօր առավոտից կրկին դասադուլ էին անցկացնում:
Բողոքող ուսանողները երեկ պետք է հանդիպեին ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանի հետ, սակայն հրաժարվել են հանդիպումից։ Ուսանողների խոսքով` իրենց տեղյակ չի պահվել հանդիպման ձևաչափի մասին: Նշվել է, որ իրենցից կարող է մասնակցել 4 ներկայացուցիչ, ինչպես նաև մասնակցելու են բուհերի Ուսանողական խորհուրդներից երկուական ներակայացուցիչ, այն դեպքում, երբ որևէ Ուսանողական խորհուրդ այս ընթացքում կողմ կամ դեմ չի արտահայտվել օրինագծին։
Երևանի պետական համալսարանի ուսանողական խորհրդի դիրքորոշումն այս պահին հարցի վերաբերյալ չեզոք է, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց ԵՊՀ ՈՒԽ նախագահ Արմեն Խաչիկյանը։
«Ուսանողները մեզ մոտ մոտավորապես 17 հազար են ու ուսանողների շատ քիչ տոկոսն է, որ բողոքում է տարկետման վերացման խնդրից։ Ուսանողների մոտ 80 տոկոսն անտարբեր է այս խնդրին, ցավոք սրտի, բայց, միևնույն ժամանակ, մոտ 400 ուսանող դասադուլ էին անում ու պահանջում էին, որ տարկետում լինի։ Ուզում եմ ասել, որ օրենքի նախագիծը շատ ավելի լայն է ու, ընդհանուր առմամբ, ուսանողական խորհուրդը դիրքորոշում, որպես այդպիսին, դեռևս չի արտահայտել, առաջիկայում  է նախատեսում քննարկել ու վերջնական կարծիք արտահայտել», - ասաց Ա. Խաչիկյանը։
ԵՊՀ ուսանողական խորհրդի նախագահը նշեց, որ իրենք դեռևս շարունակում են ուսումնասիրել ուսանողների կարծիքը նախագծի շուրջ։
«Ուսխորհուրդը ներկայացուցչական մարմին է, որը ընտրվել է կուրսերում ուսանողների կողմից, այն մադրիկ, ովքեր ընտրվել են, պետք է ինչ-որ ձևով ուսումնասիրեն, հասկանան ու հենց այսօր ես խնդրել եմ, որ քանակական ու որակական ինֆորմացիա տան, թե ուսանողները ինչպիսի կարծիք ունեն նախագծի վերաբերյալ, նախատեսում ենք որոշակի սոցիոլոգիական հարմար մեթոդ ընտրենք, հարցում իրականացնենք, որպեսզի հասկանանք ուսանողների դիրքորոշումն ինչպիսին է, որովհետև չորս հարյուր հոգին 17 հազար ուսանողի անունից հանդես գալու, գոնե իրավական ֆորմալ կամ ոչ ֆորմալ, իրավունք չունի», - ընդգծեց Արմեն Խաչիկյանը։
Նա նշեց, թե այն պահանջները, որ առկա է դասադուլ իրականացնող ուսանողների մոտ, իրենք պարբերաբար քննարկել են նրանց հետ։
«Կազմակերպիչներից շատերն անձամբ իմ ընկերներն են, ուսխորհրդից մի քանի ներկայացուցիչներ կան, ովքեր մասնակցում են դասադուլին, բայց այս պահին ուսանողական խորհրդի ու անձամբ իմ մոտեցումը խնդրին դեռևս չեզոք է», - ասաց նա՝ ընդգծելով, թե խնդրի մեջ դասադուլ իրականացնողները ունեն հիմնավորված արգումենտներ, միևնույն ժամանակ, որոշակի արգումենտների հետ, գոնե ՈՒԽ նախագահը համաձայն չէ։
Արմեն Խաչիկյանն ասաց, որ անձամբ իր օրինակով կարող  է ասել, որ բանակում ծառայելուց հետո էլ հնարավոր է գիտությամբ զբաղվել։
«Ես անձամբ ծառայել եմ, ծառայել եմ դասադուլ իրականացնող ակտիվիստի՝ Դավիթ Պետրոսյանի հետ, միասին ծառայել ենք նույն տեղում, որից հետո վերադարձել ենք, երկուսս էլ շարունակել ենք ուսումը, ես մագիստրատուրայում էլ եմ սովորել, հիմա ասպիրանտուրայում ու շարունակելու եմ զբաղվել գիտությամբ, այսինքն՝ ես իմ օրինակով կարող եմ ասել, որ ինձ չի խանգարել բանակում ծառայելը, բայց, այո՛, կարող են լինել դեպքեր, երբ որ մարդու ճակատագրի բերումով դժվարություններ առաջանան ու դժվար լինի բանակից հետո գիտությամբ զբաղվել», - նշեց ԵՊՀ ՈւԽ նախագահը։
Ինչ վերաբերում է տեղեկությանը, թե երեկ ԵՊՀ-ում դասերից բացակայած ուսանողներին գրավոր նկատողություն է հայտարարվել, Արմեն Խաչիկյանն ասաց, որ նման ինֆորմացիա դեռևս չկա։
«Եթե նման ինֆորմացիա լինի, ես կիմանամ, այս պահի դրությամբ նման բան չկա։ Ես կարծում եմ, որ մարդիկ, եթե իրենց մեջ բողոք է կուտավել, թող արտահայտեն, ես խրախուսում եմ», - նշեց Երևանի պետական համալսարանի ուսանողական խորհրդի նախագահը։

Студенческий совет ЕГУ вскоре выскажет свою позицию об отмене отсрочки. 400 человек не могут выступать от имени 17 тысяч
08/11/2017 18:05
Протестующие против нового проекта закона «О военной службе и статусе военнослужащего» и предусмотренной отмены отсрочки от службы в армии студенты сегодня с раннего утра продолжают забастовку.
Протестующие студенты накануне должны были встретиться с министром обороны Армении Вигеном Саркисяном, однако отказались от этой встречи. По словам студентов, им не сообщили о формате встречи. Было отмечено, что в этой встрече могут участвовать максимум четверо представителей студенчества, а также по два представителя от Студенческих советов вузов, в том случае, когда Студенческие советы за все это время не высказали свою позицию относительно законопроекта.
В беседе с корреспондентом Aysor.am председатель Студенческого совета Ереванского государственного университета Армен Хачикян заявил, что позиция Студенческого совета ЕГУ по этому вопросу пока нейтральная.
«У нас приблизительно 17 тысяч студентов и против отмены отсрочки протестует небольшой процент студентов. К сожалению, около 80 процентов студентов безразличны к этому вопросу, однако в то же время, около 400 студентов объявили забастовку и требуют не отменять отсрочку. Хочу сказать, что проект закона намного шире и в целом Студенческий совет пока не высказал свою позицию по этому вопросу. Мы планируем обсудить его в ближайшее время и высказать окончательное мнение», - сказал А.Хачикян.
Председатель Студенческого совета ЕГУ отметил, что они все еще продолжают изучать мнение студентов относительно законопроекта.
«Студсовет – представительский орган и мы должны изучить и понять мнение студенчества. Я сегодня попросил, чтобы мне дали количественную и качественную информацию о мнении студентов относительно законопроекта. Мы планируем провести соцопрос, чтобы понять позицию студентов, поскольку 400 человек не могут выступать от имени 17 тысяч, просто не имеют права», - подчеркнул Армен Хачикян.
Он отметил, что требования протестующих студентов периодически обсуждались с ними.
«Многие их организаторов мои друзья, есть несколько представителей Студсовета, которые участвуют в забастовке, но сейчас подход Студенческого совета и лично мой к этому вопросу – нейтральный», - сказал он.
Армен Хачикян отметил, что на своем примере может сказать, что после службы в армии можно заниматься наукой.
«Я лично служил, и служил с одним из бастующих активистов – Давидом Петросяном, мы служили в одной части, после этого вернулись и продолжили учебу. Я учился в магистратуре, сейчас в аспирантуре и намерен заниматься наукой. То есть, на своем примере могу сказать, что мне не помешала служба в армии, однако могут быть случаи, когда в жизни людей возникают проблемы и заниматься наукой после армии становится сложно», - отметил Армен Хачикян.
Что касается информации о том, что отсутствовавшим вчера на занятиях студентам ЕГУ вынесены письменные замечания, А.Хачикян заявил, что у него такой информации нет.
«Я бы знал, если бы была подобная информация. В данный момент такого нет. Я считаю, что если у людей накопилось недовольство, пусть выразят этот протест, я поощряю это», - отметил председатель Студенческого совета ЕГУ.