Մինչև տարեվերջ պանրի գնի 20 տոկոս աճ կլինի. Պանրագործների միության նախագահ
Հայաստանի պանրագործների միության նախագահ Արմեն Գիգոյանն Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ այս տարին նախորդ տարիների համեմատ չորային է եղել, կաթն էլ՝ սակավ, հետևաբար, հնարավոր է պանրի գնի աճ։
«Այս տարին նախորդ ստանդարտ տարիների համեմատ կթի աճը մեկ ամիս ուշ է սկսել։ Բացի դրանից, տարին առանձնահատուկ չորային է եղել։ Այն բարձրավանդակներում, որտեղ ընդհանրապես խոտը չէր չորանում, նույնիսկ այդ հատվածներում խոտի չորացում է նկատվել, ինչն անմիջապես կապ ունի կթի արդյունավետության, քանակի հետ։ Այս երկու գործոնները բերել են նրան, որ կաթի ծավալները համեմատաբար ավելի քիչ է եղել», - ասաց Արմեն Գիգոյանը
Պնդումները, թե անասնագլխաքանակ է արտահանվել, մորթ է եղել, ըստ Գիգոյանի, չէին կարող մեծ ազդեցություն ունենալ, եթե չլինեին բնակլիմայական անբարենպաստ պայմանները։
Քանի որ կաթը սակավ է եղել, բնականաբար, քիչ կլինի նաև պանիրը։
«Խոսքը մոտավորապես 20 տոկոսի մասին է, բայց սա իր ազդեցությունն ունենալու է գնի վրա։ Գնային տատանումները կարող են լինել մոտ 30 տոկոս, այժմ էլ գների աճ նկատվում է։ 1700-1800 դրամանոց պանիրներն արդեն դարձել են 2000 դրամ։ Աճը կա և տենդենցը նկատվում է, մինչև տարեվերջ կունենանք միգուցե 20 տոկոսի աճ, բայց չեմ կարծում, թե 30 տոկոսի շեմը կանցնի», - նշեց Ա. Գիգոյանը՝ ընդգծելով, որ արտահանման ծավալների վրա ևս կազդի պանրի քիչ լինելը, ծավալների տատանում կլինի։
Սակայն դա, ըստ նրա,  խնդիր լինել չի կարող, որովհետև, այսպես թե այնպես, Հայաստանում սպառվում է այդ պանիրը։
Միության նախագահի խոսքով՝ խնդիրն այսպես ծավալուն չէր կարող լինել, եթե մինչև այս պետական համագործակցության հետ մեկտեղ կարողանային նպաստել ֆերմաների ձևավորմանը, որպեսզի իսկական ֆերմաներ գոյանային.
«Այդ դեպքում կկարողանայինք վերահսկել կաթի արտադրությունը, պետությունն ի վիճակի կլիներ, իսկ այս դեպքում չի կարող ինչ-որ բան անել։ Այլ խնդիր է, որ կարող էինք այնպիսի մի ձևաչափ ստեղծել, որտեղ հնարավոր կլիներ միջամտությունների միջոցով դրական արդյունք ստանալ։ Այդ հարցում բացթողում է եղել»։
Հայաստանում արտադրվող պանրի հիմնական սպառողը, Արմեն Գիգոյանի խոսքով, Հայաստանն է.
«Մենք արտադրում ենք գրեթե այնքան, ինչքան սպառում ենք։ Այն առավելությունները, որ ունենք՝ կաթի որակ և այլն, հնարավորություն է տալիս նաև արտաքին շուկա դուրս գալ»։

До конца года цены на сыр возрастут на 20 процентов – председатель союза сыроделов Армении
Председатель Союза сыроделов Армении Армен Гигоян в беседе с корреспондентом Aysor.am заявил, что этот год по сравнению предыдущими был засушливым, посему на рынке ощущается нехватка молока, следовательно, возможен также рост цен на сыр.
«В этом гду по сравнению с предыдущими стандартными годами рост надоя начался на месяц позже. Кроме того, год был особенно засушливым. Трава высохла даже в тех высокогорных районах, где она обычно не высыхает. Это напрямую связано с производительностью и количеством надоя. Эти два фактора привели к тому, что объемы молока были сравнительно ниже», - сказал Армен Гигоян.
Утверждения о том, что экспорт поголовья крупного рогатого скота увеличился и был забой скота, по словам Гигояна, не могли бы оказать большого воздействия, если бы  климатические условия были благоприятными.
Он отметил, что сокращение производства молока приведет также к снижению объемов производства сыра.
«Речь идет примерно о 20 процентах, однако это повлияет на цены. Ценовые колебания могут быть в пределах 30 процентов. Сыры, которые стоили 1700-1800 драмов, уже продаются за 2000 драмов. Рост налицо и наблюдается тенденция к повышению, возможно к концу года на 20%, но не думаю, что рост перейдет за 30%», - отметил Гигоян, подчеркнув, что нехватка сырной продукции отразится также на объемы экспорта.
По словам председателя Союза сыроделов, проблема могла бы не быть столь обширной, если бы до этого наряду с государственным сотрудничеством могли оказать содействие формированию фермерских хозяйств, их становлению.
«Тогда мы могли бы проконтролировать производство молока, государство было бы в состоянии, а в этом случае уже не может сделать что-то. Другой вопрос, что мы могли создать некий формат, в рамках которого можно было бы путем вмешательства достичь положительного результата. В этом вопросе есть упущение».
По словам Армена Гигояна, основной потребитель производимого в Армении сыра – Армения.
«Мы производим почти столько, сколько потребляем, те преимущества, которые есть у нас, – качество  молока и т.д., позволяют также выйти на внешний рынок».