ԵՄ-ն Վենեսուելային զենքի վաճառքի էմբարգո է սահմանել
Եվրամիությունը երկուշաբթի արգելել է Վենեսուելային զենքի և սարքավորումների մատակարարումը, որոնք կարող է օգտագործվել բռնաճնշումների նպատակով, հայտնում է РИА Новости-ն՝ հղում անելով ԵՄ Խորհրդին։
«Խորհուրդն այսօր միանշանակ որոշում է կայացրել սահմանափակող միջոցներ ընդունել՝ ընդգծելով այդ երկրում տիրող իրավիճակի կապակցությամբ իր մտահոգությունը։ Դրանց թվում են զենքի և համապատասխան սարքավորումների մատակարարման էմբարգոն, որը կարող է օգտագործվել ներքին ճնշումների համար», - ասված է ԵՄ անդամ երկրների ԱԳՆ ղեկավարների հայտարարության մեջ։
Բացի այդ, ընդունվել է նորմատիվային փաստաթուղթ, որը դյուրացնում է մուտքի և ակտիվների սառեցման արգելք նախատեսող անհատական պատժամիջոցներ մտցնելը։
Բուն անհատական պատժամիջոցներն առայժմ դեռ սահմանված չեն։
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ ընդունված միջոցները «կարող են կիրառվել փուլ առ փուլ և ճկունորեն և ուղղվել նրանց դեմ, ովքեր չեն հետեւում իրավունքի գերակայության ժողովրդավարական սկզբունքներին և խախտում են մարդու իրավունքները»։
«Այդ միջոցները կարող են չեղարկվել՝ կախված երկրի իրավիճակից, մասնավորապես, վստահության արժանացած ու նշանակալի բանակցությունների անցկացման, ժողովրդավարական ինստիտուտների հարգանքի, ընտրությունների անցկացման գրաֆիկի համաձայնեցման և քաղբանտարկյալների ազատ արձակման դեպքում»,- հայտարարել են նախարարները։
Վենեսուելայում երկրի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյի քաղաքականության դեմ զանգվածային բողոքների հետեւանքով այս տարվա գարնանն ու ամռանը զոհվել է ավելի քան 120 մարդ։

Евросоюз ввел оружейное эмбарго в отношении Венесуэлы
Евросоюз в понедельник запретил поставлять в Венесуэлу оружие и оборудование, которое может использоваться для репрессий, сообщил Совет ЕС, передает РИА Новости.
«Совет сегодня единогласно решил принять ограничительные меры, подчеркивая свое беспокойство в связи с ситуацией в стране. Они состоят из эмбарго на поставки оружия и соответствующего оборудования, которое может использоваться для внутренних репрессий», — говорится в заявлении глав МИД стран-членов ЕС.
Кроме того, был принят нормативный документ, который облегчает введение индивидуальных санкций, предполагающих запрет на въезд и заморозку активов. Сами индивидуальные санкции пока не введены.
В заявлении отмечается, что принятые меры «могут быть использованы поэтапно и гибко и направлены против тех, кто не соблюдает демократические принципы верховенства права и нарушает права человека».
«Эти меры могут быть отменены, в зависимости от ситуации в стране, в частности, при проведении заслуживающих доверия и значимых переговоров, уважении демократических институтов, согласовании графика проведения выборов и освобождения политических заключенных», — заявили министры.
В результате массовых протестов в Венесуэле весной и летом этого года против политики президента страны Николаса Мадуро погибли более 120 человек.