ՊՆ խոսնակը պարզաբանել է, թե ինչու է ոչնչացվել Վիգեն Սարգսյանի սպայական հաշվառումից հետո շարքայինի անձնական գործը
13/11/2017 15:21
ՀՀ պաշտպանության նախարարության մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը ՀՀ ԱԺ «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանի կողմից Վիգեն Սարգսյանի ծառայության վերաբերյալ զինկոմից պահանջած թղթերի վերաբերյալ պարզաբանում է ներկայացրել։
«ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի հարցման պատասխանը տրվել է բոլոր հիմնավորումներով, օրենսդրական հիմքերով: Այնտեղ հստակ նշված են բոլոր այն հիմքերը, որոնց համաձայն, պահեստազորի որևէ շարքայինի գործ չի պահպանվում նրա սպա դառնալուց հետո: Ավելին, մշտական չեն պահվում անգամ պահեստազորային շարքայինների գործերը, դրանք վերացվում են սահմանված ժամկետի լրանալուց հետո:
ՀՀ ՊՆ Վիգեն Սարգսյանի սպայական հաշվառումից հետո նրա շարքայինի անձնական գործը ոչնչացվել է, ինչպես մեր ԶՈւ-երի բոլոր սպաներինը: Պահեստազորի սպան ունի սպայական գործ, որը պահպանվում է ըստ կարգի», - նշել է նա։

Пресс-секретарь Минобороны: Личные дела рядового состава уничтожаются после получения офицерского звания
13/11/2017 16:08
Пресс-секретарь министерства обороны Армении Арцрун Ованнисян представил разъяснение в связи с запрошенными руководителем парламентской фракции «Елк» Николом Пашиняном у военного комиссара документами относительно военной службы Вигена Саркисяна.
«Ответ депутату парламента Армении Николу Пашиняну был предоставлен со всеми обоснованиями, на законодательных основах. Там четко отмечаются все те основания, согласно которым, личные дела рядовых запаса не хранят после получения ими офицерского звания. Более того, постоянно не хранятся даже дела рядовых резерва, они уничтожаются по истечении установленного срока.
После того как Виген Саркисян был поставлен на учет как офицер, его личное дело рядового было уничтожено точно так же, как и всех офицеров в Вооруженных силах Армении. Офицер запаса имеет личное дело, которое хранится по установленному порядку», - отметил Арцрун Ованнисян.