Իրաքի դատարանն անօրինական է ճանաչել Քուրդիստանի անկախության հանրաքվեն
Իրաքի դաշնային դատարանը երկուշաբթի Իրաքի Քուրդիստանի անկախության հանրաքվեի հակասահմանադրական լինելու մասին վճիռ է կայացրել, հայտնել է երկրի տեղեկատվական գքործակալությունը, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Ավելի վաղ Բաղդադի գերագույն դաշնային դատարանը հայտարարել էր, որ Իրաքի սահմանադրությունը երկրի որևէ մասի անջատման հնարավորություն տվող հոդվածներ չի պարունակում:
Իրաքի Քուրդիստանի ինքնավար մարզը սեպտեմբերի 25-ին Իրաքից անկախանալու հանրաքվե էր անցկացրել, որում անկախացմանը կողմ էին քվեարկել քրդերի 93 տոկոսը: Բաղդադը հանրաքվե անցկացնելու համաձայնություն չէր տվել և չի ընդունել դրա արդյունքները:
Քրդերի կողմից հանրաքվեի անցկացումից հետո Բաղդադը մի շարք պատժիչ միջոցների է դիմել քրդերի տարածքային կառավարության նկատմամբ, նաև ուժային գործողություններ է սկսել ինքնավարության հետ վիճելի տարածքներում՝ առաջին հերթին Քիրքուքի նահանգում: Կողմերը փորձում են երկխոսություն վարել, սակայն մի շարք հարցերում հակասությունները պահպանվում են:

Суд в Ираке признал незаконным референдум о независимости Курдистана
Федеральный суд Ирака в понедельник вынес постановление о неконституционности референдума об отделении Иракского Курдистана, сообщает РИА Новости со ссылкой на информационное агентство страны.
Ранее верховный федеральный суд в Багдаде заявил, что конституция Ирака не содержит статей, указывающих на возможность отделения какой-либо части страны.
Автономный регион Иракский Курдистан 25 сентября провел референдум о независимости от Ирака, на котором за отделение проголосовали около 93% курдов. Багдад не давал согласие на проведение референдума и не признал его итоги.
Багдад после проведения курдами референдума пошел на ряд санкционных мер в отношении курдского регионального правительства, а также начал силовую операцию на спорных с автономией территориях, в первую очередь в провинции Киркук. Стороны пытаются вести диалог, однако противоречия сохраняются по ряду вопросов.