Հարավային Կորեայում հայտնաբերել են H5N6 թռչնագրիպի բարձր հիվանդացությամբ շտամ
Կորեայի հանրապետությունում H5N6 թռչնագրիպի բարձր հիվանդացությամբ շտամ են հայտնաբերել:  Այդ մասին հաղորդել է երկրի Պարենի, գյուղական, անտառային ու ձկնային տնտեսությունների նախարարությունը, հայտնում է ТАСС-ը:
«Վարակը բռնկվել է Չոլա Պուկտո բնակավայրի Կոչհան Գուն գավառի բադերի ֆերմայում: Անցկացված հետազոտությունն անկված թռչունների մոտ հայտնաբերել է H5N6 վիրուսի առկայություն», - նշում է գերատեսչությունը: Նրա տվյալներով՝ դա ընթացիկ տարվա փետրվարից ի վեր տվյալ հիվանդությունից ընտանի թռչունների առաջին անկումն է:
2016-ի նոյեմբերին այդ շտամի վիրուսը հանգեցրել էր զանգվածային բռնկման: Կորեայի հանրապետությունում հետագա չորս ամիսներին ոչնչացվել է 38 միլիոն գլուխ ընտանի թռչուն, ինչը բերել էր թռչնարտադրանքի դեֆիցիտի եւ դրանց գների կտրուկ աճի:

В Южной Корее обнаружили высокопатогенный штамм вируса птичьего гриппа H5N6
Высокопатогенный штамм вируса птичьего гриппа H5N6 обнаружен в Республике Корея. Об этом сообщило министерство продовольствия, сельского, лесного и рыбного хозяйства страны, передает ТАСС.
«Вспышка инфекции произошла на утиной ферме в уезде Кочхан-гун провинции Чолла-Пукто. Проведенный анализ показал наличие у погибших птиц вируса H5N6», - отмечает ведомство. По его данным, это первый случай гибели домашней птицы от данного заболевания с февраля текущего года.
В ноябре 2016 года вирус данного штамма привел к массовой эпизоотии. В Республике Корея за последующие четыре месяца было уничтожено 38 млн голов домашней птицы, что привело к дефициту птицепродуктов и резкому росту цен на них.