Տարկետման նախկին տարբերակին վերադառնալը ճիշտ չի լինի. Արմեն Ռուստամյան
Ուսանողների հետ սպասվող կլոր սեղան-քննարկումներից հետո ինչ-որ հեղափոխական փոփոխություններ տեղի չեն ունենա և ամեն ինչ չի վերադարձվի զրոյական դիրքերի, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը:
«Այս օրենքով նոր հնարավորություն և դաշտ է ստեղծվում զինվորական ծառայության համար, որի մասին շատերը տեղյակ չեն: Իրականում սովորել ցանկացողի համար շատ ավելի լայն հնարավորություններ են ստեղծվում: Այնպես չէ, որ ինչ-որ մարդիկ, որ ուզում են ուսում ստանալ, շարունակել իրենց ուսումը, այս օրենքները խոչընդոտում են», - նշեց նա:
Միևնույն ժամանակ պատգամավորը նկատեց, որ որոշակի հստակեցում պահանջող հարցեր կան օրենքում, որոնք կարող են լուծվել ենթաօրենսդրական ակտերի, կառավարման առանձին որոշումների միջոցով:
«Բնական է, որ այս փոփոխությունները նոր իրադրություն են առաջացնում և մարդիկ ուզում են հասկանալ, թե ինչպես ծրագրեն իրենց ապագան», -  ասաց Ռուստամյանը:
Վերջինս նաև ընդգծեց, որ քննարկումները թույլ կտան ուսանողներին ավելի խորքային ծանոթանալ փոփոխությունների հետ, և արդյունքում ուսանողները կտեսնեն, որ եթե ծառայությունը պարտադիր է սահմանադրորեն, ապա պետք է պարտադիր լինի բոլորի համար:
Արմեն Ռուստամյանը նաև նշեց, որ  տարկետման նախկին տարբերակին վերադառնալը ճիշտ չի լինի: «Եթե արգելվում է, պետք է արգելվի բոլորին, եթե թույլատրվում է, ապա թույլատրվում է բոլորին: Տեսել ենք այդ կիսատ-պռատ լուծումները, որ դուռ են բացում կոռուպցիայի համար և իրական պատկերը չեն տալիս նրանց, ովքեր ուզում են գիտնական դառնալ, ուսումը շարունակել: Եվ փաստը ցույց է տալիս, որ նրանց 90 %-ը գնացել է այդ ուղղությամբ միայն մի նպատակով` խուսափել ծառայությունից: Սա իրականություն է», - նշեց նա:

Армен Рустамян: Возвращение к прежнему варианту предоставления отсрочки от армии – неправильно
После предстоящего круглого стола-обсуждения со студентами революционных изменений не произойдет и все в нулевое состояние не вернется, заявил сегодня руководитель фракции АРФ «Дашнакцутюн» Армен Рустамян в беседе с журналистами.
«Этот закон создает новую возможность для военной службы, о которой многие не знают. На самом деле, для тех, кто хочет учиться, создаются намного более широкие возможности. Этот закон не препятствует тем, кто хочет получить образование, продолжить свою учебу», - отметил он.
При этом депутат отметил, что в законе есть вопросы, требующие определенного уточнения, которые могут быть решены принятием подзаконодательных актов, отдельными постановлениями правительства.
«Естественно, что эти изменения создают новую ситуацию и люди хотят знать, как планировать свое будущее», - сказал Рустамян.
Он также подчеркнул, что обсуждения позволят студентам лучше ознакомиться с изменениями, в результате чего студенты увидят что, если военная служба по конституции обязательна, то должна стать обязательной для всех.
Армен Рустамян отметил, что считает неправильным возвращение к прежнему варианту предоставления права на отсрочку от армии. «Если запрещается, то нужно запретить для всех, если разрешается, то разрешить всем. Мы видели эти половинчатые решения, которые дают возможность для коррупции и не формируют реальной картины тех, кто хочет стать ученым, продолжать учебу. И факты свидетельствуют о том, что 90% шли по этому пути только с одной целью – избежать службы. Это – реальность», - отметил он.