Ամեն տարի արգանդի վզիկի քաղցկեղից Հայաստանում մահանում է 8 կին
Հայաստաում արգանդի վզիկի քաղցկեղը քաղցկեղային հիվանդությունների շարքում գտնվում է երկրրոդ տեղում, այսօր Ծաղկաձորում իմունականխարգելման գործընթացի իրազեկման դասընթացի ժամանակ տեղեկացրեց ՀՀ Իմունականխարգելման ծրագրի ղեկավար Գայանե Սահակյանը։
Ներկայացնելով Հայաստանում վիճակագրությունը՝ նա տեղեկացրեց, որ 2015-ին Հայաստանում արգանդի վզիկի քաղցկեղի հաշվառված դեպքերը 2030-ն են եղել, իսկ նոր հայտնաբերված դեպքերը՝ 257, մահացել է 130 մարդ։ 2016-ին հաշվառված դեպքերը եղել են 2990, նոր հայտնաբերվել է 243, իսկ մահվան դեպքերը կազմել են 115։
Գայանե Սահակյանի ներկայացմամբ՝ յուրաքանչյուր տարի Հայաստանում 100 հազար կնոջից արգանդի վզկի քաղցկեղ ախտորոշվում է 15-ի մոտ, 8-ը մահանում է այդ հիվանդության հետևանքով։
«Արգանդի վզիկի քաղցկեղով հիվանդները հիմնականում միջին տարիքի են։ Սակայն մասնագետները վերջին կոնսիլիումի ժամանակ շեշտեցին, որ հիվանդացության երիտասարդացման միտում կա, այսինքն՝ հիվանդների տարիքային խումբը երիտասարդանում է՝ 24-35 տարեկան։ Մահացություններով մենք չենք զիջում եվրոպական երկրներին», - ասաց Գայանե Սահակյանը։
Նրա խոսքով՝ ապացուցվել է, որ արգանդի վզիկի քաղցկեղը մարդու պապիլոմավիրուսի հետևանք է։ Այն, ըստ մասնագետի, տարածված վիրուս է, որը փոխանցվել է սերտ շփման, այդ թվում՝ սեռական ճանապարհով։ Գոյություն ունի վիրուսի 200-ից ավելի տեսակ, որից 30-ը փոխանցվում է սեռական ճանապարհով։
Մարդու պապիլոմավիրուս վարակը կարող է մի քանի տեսակի քաղցկեղի և սեռական գորտնուկների զարգացման պատճառ լինել։ Արգանդի վզիկի քաղցկեղը, մարդու պապիլոմավիրուսով պայմանավորված, քաղցկեղների առավել տարածված տեսակներից է, որն ամբողջ աշխարհում 4-րդ տարածված քաղցկեղն է կանանց շրջանում։
Գայանե Սահակյանն ասաց, որ ապացուցված է՝ մարդու պապիլոմավիրուսի դեմ պատվաստումներն անվտանգ են և արդյունավետ։

В Армении ежегодно от рака шейки матки умирают 8 женщин
В Армении рак шейки матки занимает второе место среди всех онкологических заболеваний, заявила сегодня руководитель Национальной программы иммунизации Минздрава Армении Гаяне Саакян на проходящем в Цахкадзоре семинаре.
Представляя статистку в Армении, Гаяне Саакян сообщила, что в 2015 году в Армении зарегистрировано 2030 случаев заболевания рака шейки матки, показатель новых случаев  рака составил 257, случаи смерти – 130 человек. В 2016 году зарегистрированные случаи заболевания составили –  2990, новые выявленные – 243,  случаи смерти – 115.
Как отметила Гаяне Саакян, ежегодно в Армении рак шейки матки диагностируются у 15-ти из 100 тысяч женщин, 8 умирают в результате заболевания.
«В основном раком шейки матки заболевают женщины среднего возраста. Однако во время последнего консилиума специалисты отметили, что наблюдается тенденция к омоложению болезни, то есть возрастная группа больных молодеет – 24-35 лет. По смертности мы не уступаем европейским странам», - сказала Гаяне Саакян.
По ее словам, рак шейки матки является следствием папилломавируса человека. Это, по словам специалиста, распространенный вирус, который передается при тесном контакте, в том числе и половым путем. Существует более 200 видов этого вируса, однако из них 30 передаются половым путем.
Вирус папилломы человека (ВПЧ) может стать причиной развития нескольких видов онкологических заболеваний и появления кондилом на половых органах. Инфекция ВПЧ служит причиной рака шейки матки, который занимает четвёртое место по распространённости среди онкологических заболеваний у женщин во всем мире.
Гаяне Саакян отметила, что доказано, вакцинация против вируса папилломы человека безопасна и эффективна.