ՌԴ-ն զենք է վաճառում Ադրբեջանին, բայց ՌԴ-ի հետ կնքած համաձայնագրերով մենք ավելի էժան գնով ենք ռազմամթերք ձեռք բերում. Սամվել Նիկոյան
27/11/2017 13:09
ՌԴ-ն զենք է վաճառում Ադրբեջանին, ինչն անընդունելի է, բայց ՀՀ-ն էլ ՌԴ-ի հետ կնքած համաձայանգրերով ավելի էժան գնով է զենք ձեռք բերում, ԱԺ-ում «Ելք»-ի նախաձեռնությամբ կազմակերպված ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու մասին հանրային քննարկման ժամանակ ասաց ՀՀԿ-ական պատգամավոր Սամվել Նիոկյանը:
«Այո, դուք ճիշտ եք, ես համաձայն եմ ձեզ հետ, սա անընդունելի է, բայց դրա հետ մեկտեղ բոլոր այն համաձայնագրերը, որոնք մենք ՌԴ-ի հետ կնքել ենք ու ավելի էժան գնով ենք ռազմամթերք գնում, փաստ է: ՌԴ-ն զենք է վաճառում Ադրբեջանին, ինչը շատ վատ է, բայց մենք մեր ազգային անվտանգությունը կարողանում ենք ապահովել՝ ձեռք բերելով զինատեսակներ շատ ավելի էժան գներով: Այդ առումով այսօր ՀԱՊԿ-ի շրջանակում մեր անդամագրումը արդյունավետ է», - նշեց Նիկոյանը:
Վերջինս նկատեց, որ միությունում ևս կան բազմաթիվ խնդիրներ, որոնք պետք է լուծել, մինչդեռ ԵԱՏՄ-ն նոր հնարավորություն է ՀՀ-ի համար:
«Պատկերացրեք, որ ԵԱՏՄ անդամ չէինք, ՌԴ-ի հետ չէինք կարող ունենալ տնտեսական հարաբերություններ, ո՞ւր էին արտահանվելու գյուղմթերքները», - նշեց նա:
Անդրադառնալով նոյեմբերի 24-ին Բրյուսելում ստորագրված ՀՀ-ԵՄ նոր համաձայնագրին՝ պատգամավորն ընդգծեց, որ դա ՀՀ արտաքին քաղաքականության հաղթանակն էր ու ՀՀ-ն ցույց տվեց, որ ինքնիշխան պետություն է ու ինքն է կառուցում իր արտաքին հարաբերությունները:

Самвел Никоян: Россия продает оружие Азербайджану, но и Армения покупает военную технику по более низким ценам
27/11/2017 14:05
Россия продает оружие Азербайджану, что – неприемлемо, но благодаря заключенным с РФ соглашениям Армения также приобретает вооружения по низкой цене, заявил сегодня в ходе парламентских слушаний вокруг инициированного фракцией «Елк» проекта о начале процесса выхода Армении из Евразийского экономического союза (ЕАЭС) депутат фракции Республиканской партии Армении Самвел Никоян.
«Да, вы правы, я согласен с вами, это – неприемлемо, но вместе с этим тем, соглашения, которые мы заключили с РФ и приобретаем военную технику по более низкой цене, – тоже факт.  Россия продает оружие Азербайджану, что очень плохо, но мы обеспечиваем нашу национальную безопасность, приобретая вооружения по более низким ценам. В данном смысле сегодня наше членство в ОДКБ считаю эффективным», - отметил Никоян.
Он также отметил, что и в союзе есть многочисленные проблемы, требующие решения, однако ЕАЭС – это новая возможность для Армении.
«Представьте, что если бы мы не стали членом ЕАЭС, не могли бы иметь экономические отношения с Россией, куда бы экспортировалась сельскохозяйственная продукция?» - отметил депутат.
Касаясь подписанного в Брюсселе 24 ноябре нового Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕС, депутат подчеркнул, что это победа внешней политики Армении и Армения показала, что является суверенным государством и сама выстраивает свои внешние отношения.