Դե Միստուրան ներկայացրել է Սիրիայի վերաբերյալ թարմացված «ոչ պաշտոնական փաստաթուղթ»
Սիրիայի հարցով ՄԱԿ հատուկ բանագնաց Ստեֆան դե Միստուրան Ժնև-8-ի ժամանակ ներկայացրել է կողմերի ընդհանուր դիրքորոշումը արտահայտող 12 կետից բաղկացած նորացված «ոչ պաշտոնական փաստաթուղթ», որտեղ բացառվում են նոր սահմանադրությունն ու անցումային կառավարությունը, հայտնում է РИА Новости-ն։
Առաջին փաստաթուղթը, որը կոչվում էր կառավարական պատվիրակության և ընդդիմության «շփման կետեր», ՄԱԿ հատուկ բանագնացը պաշտոնապես ներկայացրել էր 2016 թվականի մարտի 24-ին։ Այս փաստաթուղթը ներառում էր 12 սկզբունքներ, որի շուրջ միջսիրիական բանակցությունների մասնակիցները կարող էին պայմանավորվել։
Ժնև-8-ի ժամանակ դե Միստուրան ներկայացրել է նոյեմբերի 30-ին պատրաստված փաստաթղթի նոր տեքստը, որը պարունակում է 12 կետ: Ենթադրվում է, որ Սիրիայի կառավարության և Սիրիայի միավորված ընդդիմության պատվիրակությունները դրանցում փոփոխություններ կանեն:
2016 թվականին ներկայացված տեքստի համեմատությամբ, նոր փաստաթղթում, մասնավորապես, հղում չի կատարվում ՄԱԿ Անվտանգության Խորհրդի 2254 բանաձեւին: Նոր տեքստում ամբողջությամբ բացակայում է նաև Սիրիայում անցումային շրջանի և այդ շրջանում նոր սահմանադրության կազմման և ՄԱԿ դիտորդությամբ ազատ ու արդար ընտրությունների անցկացման մասին դրույթները:
Նոյեմբերի 30-ի փաստաթղթում չի խոսվում կամայականորեն ազատազրկված բոլոր անձանց ազատման և առևանգված ու անհետ կորած անձանց հետ կապված հարցերի լուծման անհրաժեշտության մասին: Բացի այդ, փաստաթղթում չի նշվում Սիրիայի տարածքում օտարերկրյա ռազմական ուժերի ներկայության արգելման մասին:

Де Мистура представил обновленный «неофициальный документ» по Сирии
Спецпосланник ООН по Сирии Стаффан де Мистура представил на Женеве-8 обновленный «неофициальный документ» из 12 пунктов соприкосновения позиций сирийских сторон, в котором были исключены положения о новой конституции Сирии и политическом переходе, передает РИА Новости.
Первый документ, названный «точками соприкосновения» делегаций правительства и оппозиции Сирии спецпосланник ООН официально представил 24 марта 2016 года. В нем были собраны 12 принципов, по которым участники межсирийских переговоров предположительно могли найти договориться.
В ходе Женевы-8 де Мистура представил новый текст, содержащий 12 пунктов, который датируется 30 ноября. Предполагается, что делегации Дамаска и объединенной оппозиции Сирии представят к нему свои поправки.
По сравнению с текстом 2016 года, в новом документе, в частности, отсутствует, за исключением сноски, упоминание о резолюции СБ ООН 2254. Также из текста полностью убран пункт, в котором ранее говорилось о политическом переходе в Сирии, «временных рамках и процессе написания новой сирийской конституции» и «проведения свободных и честных выборов под наблюдением ООН»  во время переходного периода.
В документе от 30 ноября отсутствует указание на необходимость освобождения всех произвольно заключенных под стражу лиц, и разрешения вопросов с похищенными и пропавшими без вести. Кроме того, в документе нет упоминания и о запрете на присутствие иностранных военных на сирийской земле.