Ռադայի մոտ Սաակաշվիլիին բռնելու փորձի ժամանակ 13 մարդ է տուժել
Երկու քաղաքացիական անձ և 11 ուժայիններ են տուժել առավոտյան Կիևում խորհրդարանի շենքի մոտ տեղի ունեցած բախումների հետևանքով, Twitter-ում հայտնել է Ուկրաինայի ներքին գործերի նախարարության մամուլի ծառայությունը, փոխանցում է ТАСС-ը:
«Գերագույն ռադայի մոտ տեղի ունեցած միջադեպի հետևանքով տուժել են իրավապահ մարմինների 11 աշխատակիցներ և երկու քաղաքացիական անձ», - ասված է հաղորդագրության մեջ:
Ավելի վաղ Կիևի ոստիկանության մամուլի քարտուղար Օքսանա Բլիշչիկը հայտնել էր տասը տուժածների մասին, որոնցից չորսը ոստիկաններ էին, վեցը՝ քաղաքացիական անձինք:
«Ակտիվիստներն սկսեցին հրահրել ոստիկանությանը, հարձակվել իրավապահների վրա, ուստի կիրառվեց արցունքաբեր գազ և տեղի ունեցավ ընդհարում: Արդյունքում մենք տեղեկատվություն ունենք վնասվածքներ ստացած չորս ոստիկանների և տուժած վեց քաղաքացիու վերաբերյալ», - ասել է նա NewsOne հեռուստաալիքի եթերում:
Բլիշչիկը նաև հայտնել է, որ բողոքավորների մի մասը գտնվում է խորհրդարանի մերձակա վրանաճամբարի տարածքում, իսկ մահակներով ու փայտերով զինված մյուս մասը՝ «Կիև» հյուրանոցի նախասրահում:
Երեքշաբթի Ուկրաինայի գլխավոր դատախազ Յուրի Լուցենկոն հայտարարել է, որ Միխեիլ Սաակաշվիլին 24 ժամվա ընթացքում պետք է կամավոր ներկայանա իրավապահ մարմիններին, այլապես նրա հետևից կգան ոստիկանության աշխատակիցները: Այսօր առավոտյան Կիևի ոստիկանության աշխատակիցները Սաակաշվիլիին բերման ենթարկելու փորձ են արել Գերագույն ռադայի մերձակա վրանաճամբարում, բայց բախվել են բողոքավորների հակահարվածին ու նահանջել:

При попытке задержания Саакашвили в лагере возле Рады пострадали 13 человек
Двое гражданских лиц и 11 силовиков пострадали в результате утренних столкновений у здания парламента в Киеве. Об этом в среду сообщила пресс-служба министерства внутренних дел Украины в Twitter, передает ТАСС.
«В результате инцидента под Верховной радой пострадали 11 сотрудников правоохранительных органов и двое гражданских лиц», - говорится в сообщении.
Ранее пресс-секретарь полиции Киева Оксана Блищик сообщала о 10 пострадавших, из которых четверо полицейских и шестеро гражданских.
«Активисты начали провоцировать полицию, бросаться на правоохранителей. Соответственно, был применен слезоточивый газ и произошло столкновение. В результате у нас есть информация о четырех травмированных полицейских и о шестерых пострадавших гражданских», - сказала она в эфире телеканала NewsOne.
Блищик также сообщила, что часть протестующих находится на территории лагеря возле парламента, а другая, вооруженная дубинками и палками, находится в холле отеля «Киев».
Во вторник генеральный прокурор Украины Юрий Луценко заявил, что Михаил Саакашвили должен предстать перед правоохранительными органами в течение 24 часов добровольно, иначе за ним придут сотрудники правоохранительных органов в принудительном порядке. Сегодня утром сотрудники полиции Киева предприняли попытку задержать Саакашвили в палаточном городке возле Верховной рады, но встретили отпор протестующих и отступили.