Պաղեստինը ՄԱԿ ԱԽ-ին կոչ է արել հասնել ԱՄՆ կողմից Երուսաղեմի որոշման չեղարկմանը
Պաղեստինը ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդին կոչ է արել հասնել Միացյալ Նահանգների կողմից Երուսաղեմը Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելու որոշման չեղարկմանը: Դեկտեմբերի 6-ին ՄԱԿ ԱԽ ուղարկված նամակում պաղեստինյան պատվիրակությունն ամերիկյան վարչակազմի այս քայլը որակել է «միակողմանի և սադրիչ», փոխանցում է ТАСС-ը:
«Մենք Անվտանգության խորհրդին կոչ ենք անում այս ծայրահեղ կարևոր խնդրով անհապաղ զբաղվել և արագ գործել իր պարտավորությունները կատարելու համար, ինչպես նաև իր բանաձևերի անխախտելիությունն ու հեղինակությունը պաշտպանելու համար: Միջազգային հանրությունը պետք է հաստատի Երուսաղեմի կարգավիճակի վերաբերյալ իր հստակ իրավական դիրքորոշումը, հաստատի այդ կարգավիճակի ցանկացած խախտման անընդունելիությունը՝ ում կողմից և երբ էլ լինի, ինչպես նաև պահանջի որոշման չեղարկում», - գրել է Պաղեստինի գործերի հավատարմատար Ֆեդա Աբդել Հադի Նասերը:
Նրա խոսքով՝ անհրաժեշտ է «հստակ ազդանշան ուղարկել», որ ԱԽ բանաձևերը ուժի մեջ են մնում: Դիվանագետը նշել է, որ ԱՄՆ որոշումը «միայն կխրախուսի Իսրայելի հակաիրավական քաղաքականությունը: Նա նախազգուշացրել է, որ սա տարածաշրջանին սպառնում է լարվածության աճով և «հեռուն գնացող հետևանքներով», ներառյալ «քաղաքական-տարածքային հակամարտության անվերջանալի կրոնական պատերազմի վերափոխմամբ», որից կօգտվեն ծայրահեղականները:
Թրամփի հայտարարությունից կարճ ժամանակ անց ԱԽ 8 անդամ երկրներ, այդ թվում՝ Մեծ Բրիտանիան, Եգիպտոսը և Ֆրանսիան, խնդրել են արտահերթ նիստ անցկացնել ամերիկյան կողմի որոշումը քննարկելու համար:

Палестина призвала СБ ООН добиться от США отмены решения по Иерусалиму
Палестина призвала Совет Безопасности (СБ) ООН добиться от Соединенных Штатов отмены решения о признании Иерусалима в качестве столицы Израиля. В письме, направленном 6 декабря в СБ ООН, палестинская делегация назвала этот шаг американской администрации «односторонним и провокационным», передает ТАСС.
«В свете чрезвычайно досадного решения, объявленного американским президентом, мы призываем Совет Безопасности без промедления заняться этим критически важным вопросом и действовать быстро, чтобы выполнить свои обязательства, а также защитить неприкосновенность и авторитет своих резолюций. Международное сообщество должно подтвердить свою четкую правовую позицию в отношении статуса Иерусалима, подтвердить неприятие любых нарушений этого статуса кем-либо и когда-либо, а также потребовать, чтобы это решение было отменено», - написал поверенный в делах Государства Палестина Феда Абдель Хади Насер.
По его словам, необходимо «послать ясный сигнал» о том, что резолюции СБ, обозначившие особый статус Иерусалима в качестве города трех религий и недопустимость силового присвоения территорий, сохраняют свою силу. Как заявил дипломат, решение США «лишь ободрит противоправную политику и меры Израиля в отношении города и всей оккупированной палестинской территории, наградит оккупирующую державу за ее непреклонность и прибавит безнаказанности». Он предупредил, что это грозит ростом напряженности и «далеко идущими последствиями» для региона, включая перерастание «политико-территориального конфликта в бесконечную религиозную войну», которой воспользуются экстремисты.
Вскоре после объявления Трампа восемь стран-членов Совбеза, включая Великобританию, Египет и Францию, запросили проведение экстренного заседания для обсуждения одностороннего решения американской стороны.