ՀՀ և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների երեկվա հանդիպումից մեծ ակնկալիքներ չարժե ունենալ. Շիրակ Թորոսյան
Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների երեկվա հանդիպումից մեծ ակնկալիքներ չարժի ունենալ, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀԿ-ական պատգամավոր Շիրակ Թորոսյանն՝ անդրադառնալով երեկ Վիեննայում տեղի ունեցած Նալբանդյան-Մամեդյարով հանդիպմանը:
«Ես թերահավատորեն եմ մոտենում սրան, որովհետև Ադրբեջանը դեռ պետք է մարսի նոր իրավիճակն ու իր վրա զգա Հայաստան-ԵՄ համաձայնագրի հետևանքները: Կարծում եմ, որ որոշակի ժամանակ է անհրաժեշտ, որպեսզի միջազգային հանրության ճնշման և հայկական կողմի կարծր դիրքորոշման ներքո Ադրբեջանն աստիճանաբար տեղափոխվի առավել կառուցողական դաշտ», - ընդգծեց նա:
Թորոսյանը նշեց, որ առայժմ անհնար է հակամարտության կարգավորման շոշափելի արդյունքներ ակնկալել՝ ընդգծելով, որ Արցախյան հակամարտությունը պետք է լուծվի խաղաղ ճանապարհով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջնորդությամբ, ինչպես նաև միջազգային երեք իրավական սկզբունքների զուգորդմամբ.
«Սա է Արցախյան հակամարտության հարցում հայկական դիվանագիտության գաղափարական մեխը, և սա է հենց այն, ինչ ընկալվում է միջազգային հանրության կողմից, և այն, ինչն Ադրբեջանը մշտապես փորձում է խեղաթյուրել», - հավելեց նա:

Ширак Торосян: Не стоит связывать большие надежды со встречей глав МИД Армении и Азербайджана
Не стоит связывать большие надежды со вчерашней встречей министров иностранных дел Армении и Азербайджана, заявил в беседе с журналистами депутат фракции Республиканской партии Армении Ширак Торосян, касаясь состоявшейся в Вене встречи Налбандян – Мамедъяров.
«Я с недоверием отношусь к этому, поскольку Азербайджан должен еще переварить новую ситуацию и почувствовать на себе последствия соглашения Армения – ЕС. На мой взгляд, нужно определенное время, чтобы под давление международного сообщества и с учетом позиции армянской стороны Азербайджан постепенно перешел бы в более конструктивное поле», - подчеркнул он.
Торосян отметил, что ожидать ощутимых результатов в процессе урегулирования конфликта пока невозможно, подчеркнув, что карабахский конфликт должен быть урегулирован мирным путем, при посредничестве Минской группы ОБСЕ и на основе трех международных принципов.
«В этом идеологическая суть армянской дипломатии в вопросе урегулирования карабахского конфликта, и это именно тот подход, который воспринимается международным сообществом и постоянно искажается Азербайджаном», - отметил Торосян.