Հռոմի պապը ցանկանում է փոխել «Հայր մեր» աղոթքի բառերը
Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը հանդես է եկել «Հայր մեր» աղոթքը փոխելու օգտին, հայտնել է  РИА Новости-ն՝ հղում անելով Daily Mail-ին:
Քահանայապետի կարծիքով՝ ելնելով աղոթքի անգլերեն և մի շարք այլ լեզուներով թարգմանությունից՝ կարելի կարծել, թե «Աստված ընտրում է՝ փորձության ենթարկի մեզ, թե՝ ոչ»:
«Դա լավ թարգմանություն չէ, որովհետև ակնարկում է, որ Աստված դրդում է գայթակղության», - հայտարարել է Հռոմի պապը:
Ֆրանցիսկոս պապը հիշեցրել է, որ Ֆրանսիայում արդեն փոխել են աղոթքի տեքստը, որն այժմ ասում է  «թույլ մի՛ տուր մեզ փորձության ենթարկվել»: Այդ թարգմանության մեջ, նշել է քահանայապետը, գայթակղության ամբողջ մեղքն ընկած է մարդու վրա: «Հայր մեր» աղոթքը, Ավետարանի համաձայն, իր աշակերտներին տվել է Հիսուս Քրիստոսն ի պատասխան նրանց աղոթք սովորեցնելու խնդրանքի: Բնագրի լեզվում աղոթքը կորստի է մատնվել, և պահպանված տեքստերից ամենահները գրված են հին հունական կոյնեով:

Папа римский хочет изменить слова в молитве «Отче наш»
Папа римский Франциск высказался за изменение молитвы «Отче наш», сообщает РИА Новости со ссылкой на Daily Mail.
По мнению понтифика, исходя из перевода молитвы на английский и ряд других языков, можно подумать, что «бог выбирает, ввести ли нас во искушение или нет».
«Это нехороший перевод, потому что делает намек на то, что бог провоцирует на искушение», — заявил папа римский.
Папа Франциск напомнил, что во Франции уже поменяли текст молитвы, который теперь гласит «не позволь нам поддаться искушению». В таком переводе, заметил понтифик, вся вина в искушении лежит на человеке.
Молитву «Отче наш», согласно Евангелию, дал своим ученикам Иисус Христос в ответ на просьбу научить их молитве. На языке оригинала молитва утрачена, и самые древние из сохранившихся текстов с ней написаны на древнегреческом койне.