«NOKIA» ընկերության հետ քննարկվել են հետագա համագործակցության հեռանկարները
ՀՀ տրանսպորտի, կապի և  տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Վահան Մարտիրոսյանն այսօր ընդունել է «NOKIA» ընկերության ներկայացուցիչներին՝ Եվրոպայի, Միջին Արևելքի և Աֆրիկայի հետ հարաբերությունների կառավարման ղեկավար Օլաֆ Շուլցի գլխավորությամբ։
Նախարարը հույս է հայտնել, որ առաջիկայում «NOKIA»-ի ներկայացվածությունը Հայաստանում կլինի ոչ միայն հեռահաղորդակցության, այլև թվային ենթակառուցվածքների ոլորտում։
Օլաֆ Շուլցը նախարարին ներկայացրել է վերջին շրջանում ընկերության իրականացրած ծրագրերը՝ ընդգծելով, որ դրանք ընդգրկում են նաև թվային տնտեսության ոլորտը։
Նախարարին ներկայացվել են նաև Հայաստանում ընկերության հեռանկարային գործունեության շրջանակները և այն ծրագրերը, որոնց ուղղությամբ աշխատանքներ են ընթանում։
Նախարարը «NOKIA»-ի ներկայացուցիչներին առաջարկել է Հայաստանում, բացի առևտրային ներկայացուցչությունից, R&D (գիտահետազոտական) լաբորատորիա ստեղծել՝ հաշվի առնելով բարձրակարգ մասնագետների և նախադրյալների առկայությունը Հայաստանում։ Վահան Մարտիրոսյանը ցանկություն է հայտնել, որպեսզի ընկերությունը մասնակցի նաև Հայաստանում 5G  ծածկույթ ներդնելու ծրագրին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են  համատեղ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր, այդ թվում՝ տրանսպորտային թվային համակարգ ներդնելու «NOKIA»-ի փորձը։

NOKIA будет представлена в Армении в цифровой инфраструктуре
В ближайшее время компания «NOKIA» будет представлена в Армении не только в сфере телекоммуникаций, но и в цифровой инфраструктуре. Об этом сообщают из пресс-службы министерства транспорта, связи и информационных технологий РА.
Отмечается, что глава Минтранса Ваан Мартиросяна сегодня, 11 декабря, принял делегацию компании «NOKIA» во главе с директором Nokia по сотрудничеству с ЕС и стратегии развития Олафом Шульцем.
О. Шульц представил министру программы, осуществленные компанией за последний период, подчеркнув, что они включают в себя также сферу цифровой экономики.
Министру В. Мартиросяну были представлены также рамки перспективной деятельности компании в Армении и те программы, в направлении которых проводятся работы.
В. Мартиросян предложил представителям компании «NOKIA», помимо торгового представительства, создать научно-исследовательскую лабораторию (R&D), учитывая наличие высококвалифицированных специалистов и необходимых предпосылок в Армении.
В. Мартиросян выразил желание, чтобы компания приняла участие также в программе по внедрению в Армении сети пятого поколения – 5G.
В ходе встречи стороны обсудили ряд вопросов, представляющих взаимный интерес, в том числе опыт «NOKIA» по внедрению цифровой транспортной системы.