Եվրոպական երկրների հետ ռազմատեխնիկական համագործակցությունը երկկողմ բանակցությունների օրակարգում է. ՊՆ ներկայացուցիչ
13/12/2017 14:20
Հայաստանի՝ եվրոպական գործընկերների հետ երկկողմ ձևաչափով համագործակցության օրակարգի հարցերից մեկը նաև ռազմատեխնիկական համագործակցությունն է, Հայաստանում ՆԱՏՕ-ի շաբաթվա մեկնարկին նվիրված ասուլիսի ընթացքում  ասաց Պաշտպանության նախարարության պաշտպանական քաղաքականության վարչության պետ Լևոն Այվազյանը։
«Ռազմատեխնիկական ոլորտում համագործակցության զարգացումը ռազմական համագործակցության բաղկացուցիչ է, որը մեր գործընկերների հետ հարաբերությունների օրակարգում է», - ասաց ՊՆ ներկայացուցիչը։
Լրագրողի դիտարկմանը, թե ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների հետ հակամարտության առկայությունը որոշակի սահմանափակումներ չի՞ մտցնում, Լևոն Այվազյանն արձագանքեց.
«Իրավացի եք, կան որոշակի սահմանափակումներ համագործակցությունը զարգացնելու ուղղությամբ, սակայն դա չի նշանակում, որ այդ դաշտն ամբողջությամբ փակ է և հնարավոր չէ ծրագրեր իրականացնել»։
ՊՆ ներկայացուցիչն ընդգծեց՝ ռազմատեխնիկական համագործակցությունը չի սահմանափակվում՝ միայն զենք-զինամթերք գնելով, և հիշեցրեց Լեհաստանի ու Հունաստանի հետ համագործակցությունը։
«Այս ուղղությամբ բանակցություններ են վարվում տարբեր պետությունների հետ և ժամանակի ընթացքում տեսանելի արդյունքներ կունենանք», - ասաց ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության վարչության պետ Լևոն Այվազյանը։

Левон Айвазян: Военно-техническое сотрудничество с европейскими странами – в повестке двусторонних переговоров
13/12/2017 15:18
Военно-техническое сотрудничество является одним из вопросов повестки сотрудничества Армении с европейскими партнерами в двустороннем формате, заявил начальник управления по оборонной политике Минобороны Армении Левон Айвазян сегодня на пресс-конференции, посвященной началу мероприятия «Неделя НАТО» в Армении.
«Развитие сотрудничества в военно-технической сфере – составляющая военного сотрудничества и оно находится в повестке отношений с нашими партнерами», - сказал представитель Минобороны.
На замечание журналиста, не предполагает ли наличие конфликта с определенными странами-членами НАТО ограничения, Левон Айвазян отреагировал:
«Да, вы правы. Есть определенные ограничения в направлении развития сотрудничества, однако это не значит, что это поле полностью закрыто и реализация программ невозможна».
Представитель Минобороны отметил, что военно-техническое сотрудничество не ограничивается только закупкой оружия и боеприпасов, и напомнил о сотрудничестве между Польшей и Грецией.
«В этом направлении ведутся переговоры с различными государствами, и в течение времени мы будем иметь видимые результаты», - сказал Левон Айвазян.