Լեհաստանի Սեյմը հաստատել է նոր կառավարությունը՝ վարչապետ Մորավեցկիի գլխավորությամբ
Լեհաստանի Սեյմը (խորհրդարանի ստորին պալատը) քվեարկել է վարչապետ Մատեուշ Մորավեցկիի գլխավորած նոր կառավարության հաստատման օգտին: Նախարարների նորացված կաբինետին վստահություն է հայտնել 243 պատգամավոր, դեմ արտահայտվել 192-ը, փոխանցում է ТАСС-ը:
Անցած շաբաթ Լեհաստանի նախագահ Անջեյ Դուդան ընդունել էր  վարչապետ Բեատա Շիդլոյի հրաժարականն ամբողջ կառավարության հետ միասին, որն աշխատում էր 2015 թվականի աշնանից խորհրդարանական ընտրություններում կառավարող «Օրենք և արդարություն» կուսակցության հաղթանակից հետո, և նրա տեղում առաջարկել փոխվարչապետ, ֆինանսների և զարգացման նախարար Մորավեցկիին:
Երկուշաբթի նա պետության ղեկավարին նախարարների կաբինետը ներկայացրել է նախկին կազմով: Ինչպես ավելի վաղ հայտարարել է Մորավեցկին ինքը, կառավարության կազմում լուրջ վերադասավորումներ առայժմ չեն պլանավորված: Հանգուցային պաշտոններում կմնան նույն այն նախարարները, որնք եղել են Շիդլոյի օրոք: Կառավարության նախկին ղեկավարն ինքը կդառնա փոխվարչապետ և պատասխանատու կլինի սոցիալական քաղաքականության համար:

Сейм Польши утвердил новое правительство во главе с премьером Моравецким
Сейм (нижняя палата парламента) Польши проголосовал за утверждение нового правительства во главе с премьер-министром Матеушем Моравецким. Доверие обновленному кабмину выразили 243 депутата, против высказались 192, сообщает ТАСС.
На минувшей неделе президент Польши Анджей Дуда принял отставку премьера Беаты Шидло вместе со всем правительством, работавшим с осени 2015 года после победы правящей в стране партии «Закон и справедливость» (ЗиС) на парламентских выборах, и выдвинул на ее место вице-премьера, министра финансов и развития Моравецкого.
В понедельник он представил главе государства кабмин в прежнем составе. Как заявлял ранее сам Моравецкий, серьезных перестановок в правительстве пока не планируется. Ключевые должности сохранятся за теми же министрами, что и при Шидло. Сама бывшая глава правительства станет вице- премьером и будет отвечать за социальную политику.