Պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժումը սպասում է «ցասման օրվա» կրկնությանը
Պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժումը, որն ԱՄՆ-ի կողմից Երուսաղեմն Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելու որոշումից հետո անցկացրել էր «ցասման օր», սպասում է դրա կրկնությունը, հայտարարել է շարժման մամուլի քարտուղար Աբդուլատիվ Ալքանուն, փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Ուրբաթ ՀԱՄԱՍ-ը հայտարարել է «ցասման օրվա» մասին՝ ընդդեմ Ամերիկայի որոշման: Ցույցերը շարունակվելու են Հորդանան գետի Արևմտյան ափին, Գազայի Հատվածում և Երուսաղեմում: Մենք բողոքում ենք Ամերիկայի կողմից Երուսաղեմն Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելու դեմ, քանի որ այն համարում ենք Պաղեստինի մայրաքաղաք: Հուսով ենք, որ ցույցերը զարգացումներ կունենան», - հայտարարել է Աբդուլատիվ Ալքանուն:
Ավելի վաղ հայտնի է դարձել, որ ՀԱՄԱՍ-ի անդամները հայտարարել են երրորդ ինտիֆադան սկսելու մասին՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից Երուսաղեմն Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելու որոշումից հետո:

ХАМАС ожидает повторения «дня гнева» из-за решения США по Иерусалиму
Движение ХАМАС, проведя «день гнева» в ответ на признание США Иерусалима столицей Израиля, ожидает его повторения, сообщил пресс-секретарь движения Абдулатив Алкану, передает РИА новости.
«В пятницу ХАМАС объявила первый "день гнева" против решения Америки. Протесты будут продолжаться и на Западном берегу реки Иордан, и в секторе Газа, и в Иерусалиме. Потому что мы протестуем против признания Америкой Иерусалима столицей Израиля, так как мы считаем его столицей Палестины. Мы надеемся, что протесты будут развиваться дальше и дальше», — заявил Абдулатив Алкану.
Ранее стало известно, что участники ХАМАС объявили о начале третьей интифады после решения президента США Дональда Трампа признать Иерусалим столицей Израиля.