Որքանով է արդարացված նախածննդյան օրերի կրճատումը. պարզաբանում է գործատուների միության նախագահը
Կառավարության մտադրությունը՝ հունվարի 3-ը, 4-ը և 5-ը աշխատանքային օրեր հայտարարել՝ արդարացված է, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Հայաստանի գործատուների միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը։
«Ակնհայտ է, որ վերջին մեկ տարվա ընթացքում կառավարությունն աշխատում է լարված գրաֆիկով, հիշում ենք նույնիսկ, որ ընկերական ձևով որոշեցին նաև շաբաթ օրերին աշխատել։ Հիմա որոշում են աշխատանքային դարձնել նաև հունվարի 3,4,5-ը», - ասաց Մակարյանը՝ նշելով, թե տոների, հիշատակի և այլ տոնակատարությունների թիվը տարվա կտրվածքով կազմում է 21 օր։
«Ստացվում է, որ մեկ տարվա ընթացքում մեկ ամիս հերթական արձակուրդով ենք հանգստանում և գրեթե մեկ ամիս էլ չենք աշխատում տոների և հիշատակի օրերին», - ասաց նա։
Կառավարությունը, հիշեցնենք, մտադիր է կրճատել նախածննդյան օրերի քանակը: Մասնավորապես, առաջիկա նիստում քննարկվելու է հունվարի 3-ը, 4-ը և 5 աշխատանքային օրեր հայտարարելու մասին որոշման նախագիծը:
Գործատուների միության նախագահը փորձեց տնտեսական տեսանկյունից բացատրել այս փոփոխությունների միտումը։
«Տարվա ընթացքում 11 ամիս աշխատելով՝ եթե ստեղծում ենք 10.5 միլիարդ դոլարի ՀՆԱ, նշանակում է, որ մենք մեկ ամսում ստեղծում ենք մոտ 900 միլիոն դոլարի ՀՆԱ։ Այսինքն՝ եթե մեկ ամիս էլ չենք աշխատում տոների և հիշատակի օրերին, նշանակում է, որ մենք այդ 900 միլիոն դրամը չենք ստեղծում»։
Շարունակելով հաշվարկը՝ Գագիկ Մակարյանն ասաց, թե այդ 900 միլիոն ՀՆԱ-ի մեջ 5-6 օր աշխատելը մոտավորապես կնշանակի, որ ՀՆԱ-ի մեջ 3 % աճի պահուստ ունեինք, որը չէինք օգտագործում։
«Այս պարագայում եթե թեկուզ 3 օր աշխատենք, և նաև մասնավոր սեկտորն աշխատի, հետևաբար, կնշանակի, որ 1.5 % տնտեսական աճի հնարավորություն ունենք», - ասաց Գագիկ Մակարյանը։
Դիտարկմանը, թե աշխատողների դժգոհությունը կա այս նախագծի վերաբերյալ, Գ. Մակարյանն արձագանքեց. «Դատողությունները թողնում ենք հասարակությանը, լա՞վ է, թե վատ»։
Թեև Մակարյանը արդյունավետ է համարում կառավարության ներկայացնելիք նախագիծը, բայցև նշում է՝ գուցե այդ ընտրված օրերը ամենալավը չեն աշխատելու համար, բայց կառավարության համար ամենահարմարը եղել է ընտրել հենց այդ օրերը։
«Իրականում տոների և հիշատակի օրերի ցանկը պետք է լավ ուսումնասիրվի, տեսնել՝ որտեղ կա այլ հնարավորություն։ Մասնավոր սեկտորն էլ աստիճանաբար կարող է միանալ սրան»։
Մակարյանն ասում է, թե փորձը ցույց է տվել, որ երբ աշխատանքային օրերի փոխանակում է տեղի ունենում, դրանց արդյունավետությունը ցածր է լինում։
«50-60 տոկոս արդյունավետության կունենա կառավարության այս նախաձեռնությունը, ավելին՝ դեռ ոչ, քանի որ այդ օրերն ամենաօպտիմալը չեն։ Առաջին քայլը դրական է, բայց պետք է մյուս օրերի մեջ գտնել լուծումները»։

Председатель Союза работодателей Армении считает сокращение нерабочих дней в новогодние праздники оправданным
13/12/2017 20:09
Намерение правительства Армении объявить 3,4 и 5 января рабочими днями – оправданно, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am председатель Союза работодателей Армении Гагик Макарян.
«Очевидно, что в течение последнего года правительство работает в напряженном графике, мы помним, что они решили между собой работать даже в субботние дни. Сейчас собираются сделать рабочими также 3, 4 и 5 января», - сказал Гагик Макарян, отметив, что общее число праздников и памятных дней в календаре составляет 28 дней в году.
«Получается, что в течение года мы месяц не работаем из-за ежегодного отпуска и почти месяц – из-за праздников и памятных дней», - отметил он.
Напомним, правительство Армении намерено сократить число нерабочих дней в новогодние праздники. В частности, в повестку ближайшего заседания правительства Армении включен проект внесения изменений и дополнений в закон РА «О праздниках и памятных днях», который предлагает признать в качестве рабочих дней 3, 4 и 5 января.
Председатель Союза работодателей Армении попытался объяснить мотив этих изменений с экономической точки зрения. «Если мы, работая в течение года 11 месяцев, создаем ВВП на 10,5 млрд. долларов, то значит, в месячном разрезе ВВП составляет почти 900 млн. долларов. То есть, если мы не работаем еще один месяц из-за праздников и памятных дней, то мы не создаем эти 900 млн. долларов», - сказал он.
Продолжая расчет, Гагик Макарян отметил, что работать в праздники 5-6 дней приблизительно означает возможность создать в ВВП запас 3-4% роста, которая не используется.
«В этом случае, если мы будем работать хотя бы 3 дня, при этом будет работать также частный сектор, то это означает возможность экономического роста на 1.5%», - заявил Гагик Макарян.
На замечание, что среди работающих людей отмечается недовольство в связи с проектом, Г.Макарян отреагировал: «Суждения о том, хорошо это или плохо, оставляем обществу».
Несмотря на то, что Гагик Макарян считает инициированный правительством проект эффективным, вместе с тем, отмечает, что возможно, выбранные дни – не самые лучшие для работы, однако, видимо, правительство сочло самыми удобными именно эти дни.
«В действительности список праздничных и памятных дней нужно хорошо изучить, посмотреть есть ли другие возможности. К этому постепенно может присоединиться также частный сектор», - сказал он.