Երևանում մարդիկ սկսել են ամենաշատը վարսակ ուտել. Հետազոտություն (Տեսանյութ)
ՀՀ ԳԱԱ Էկոկենտրոնի սննդի շղթայի ռիսկերի գնահատման կենտրոնը հետազոտություն է անցկացրել և պարզել, որ Երևանում մարդիկ առավել շատ վարսակ են օգտագործում, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում այդ մասին տեղեկացրեց Էկոկենտրոնի սննդի շղթայի ռիսկերի գնահատման կենտրոնի ղեկավար, պարենային իրավունքի փորձագետ Դավիթ Պիպոյանը:
Սննդամթերքի սպառման ուսումնասիրությունները, փորձագետի խոսքով, ցույց են տվել, որ Երևանում սննդամթերքը սպառման առանձնահատկություն ունի և դա թռիչքային սպառումն է: Այսինքն՝ ամռանը շատ սպառվում է պտուղ-բանջարեղենը, իսկ ձմռան ամիսներին՝ հատիկավորները՝ բրինձ, հնդկաձավար և այլն:
«Նման անհամաչափ բաշխումը պայմանավորված է գնով: Օրինակ՝ ձմռան ամիսներին լոլիկի արժեքը 1500 դրամ է, ամռանը՝ 150-200 դրամ: Ամռան ամիսներին Երևանում շատ օգտագործում են լոլիկ, ձմերուկ, սեխ, տաքդեղ, սմբուկ, կանաչեղեն ու մրգեր: Բայց դրան հակառակ ձմեռային ամիսների ընթացքում նվազում է թարմ պտուղ-բանջարեղենի սպառումը և ավելանում հատիկեղենի սպառումը, քանի որ ամենաէժան սննդի աղբյուր են», - ներկայացրեց փորձագետը:
Այսպես, կատարված հետազոտության արդյունքները ցույց են տվել, որ Երևանում մարդիկ ամենաշատը օգտագործում են վարսակ: «Դա պայմանավորված է նրանով, որ մարդիկ կան, ովքեր ստամոքսի խնդիրներ ունեն, նա7 սպորտով զբաղվողներ կան, և Երևան քաղաքում ամեն տարի ավելանում է վարսակի սպառումը», - բացատրեց մասնագետը:
Ըստ նույն հետազոտության արդյունքների, մարդկանց 25 տոկոսը ուտում է վարսակ, 18 տոկոսը՝ սպիտակաձավար, այնուհետև՝ բրինձ՝ 9 տոկոս, 8 տոկոսը՝ հնդկաձավար:

В Еревана больше всего потребляют овес – Давид Пипоян
Департамент по оценке рисков пищевых цепей Центр эколого-ноосферных исследований НАН Армении провел исследование, в результате которого выяснилось, что жители Еревана больше всего потребляют овес. Об этом сообщил в беседе с корреспондентом Aysor.am руководитель департамента по оценке рисков пищевых цепей, эксперт Давид Пипоян.
По словам эксперта, изучение в сфере потребления продуктов питания  показали, что в Ереване есть особенности потребления, со своими взлетами и спадами. То есть, летом больше потребляются плоды и овощи, а зимой зерновые – рис, гречка и т.д.
«Подобное неравномерное распределение обусловлено ценой. К примеру, в зимние месяцы цена на помидоры достигает 1500 драмов, летом помидоры стоят 150-200 драмов. В летние месяцы в Ереване больше употребляют в пищу помидоры, арбуз, дыню, баклажаны, перец, зелень, фрукты. А в зимние месяцы, наоборот, потребление свежих овощей и плодов сокращается и увеличивается потребление зерновых, поскольку это самый дешевый источник питания», - представил эксперт.
Таким образом, результаты проведенного исследования показывают, что в Ереване люди больше всего потребляют овес. «Это обусловлено тем, что есть люди, имеющие проблемы с желудочно-кишечным трактом, есть также занимающиеся спортом, и в столице с каждым годом увеличивается потребление овса», - отметил эксперт.
Согласно исследованию, 25% людей употребляют в пищу овес, 18% – пшеничную крупу, 9% – рис, 8% – гречку.